تهران- ایرنا- مدیرعامل گروه پتروپارس از اجرای نزدیک به هشت هزار متر عملیات حفاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پتروپارس، «حمیدرضا مسعودی» در جریان بازدید از روند عملیات حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی یادآوری‌کرد: مرحله نخست حفاری این فاز شامل حفاری چهار چاه تولیدی با وجود محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا در حال انجام است.

وی، مقدار پیش‌بینی‌شده حفاری چهار حلقه چاه تولیدی را ۱۵ هزار متر اعلام کرد و گفت: از این مقدار تاکنون حدود هشت هزار متر حفاری انجام شده است.

مدیرعامل گروه پتروپارس بر ضرورت اقدام‌های همه‌جانبه برای آغاز تولید زودهنگام از آخرین فاز میدان مشترک پارس جنوبی تأکید کرد و افزود: پیمانکاران خط لوله و سکوی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی انتخاب شده‌اند و اجرای کار پس از تایید شرکت ملی نفت ایران به آنان ابلاغ و عملیات مهندسی سکو و خط لوله برای نصب در موقعیت ۱۱B آغاز می‌شود.

مسعودی تصریح‌کرد: سهم شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف طرح توسعه فاز ۱۱ اعم از تامین تجهیزات فراتر از تعهد گروه پتروپارس در قرارداد توسعه فاز ۱۱ بوده و این شرکت همواره حمایت از کالای ایرانی و توان فنی و مهندسی کشور را سرلوحه کارها قرار داده است.

به گزارش ایرنا، شرح کار بخش نخست فاز یک توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی شامل ساخت و نصب جکت و عرشه، حفاری ۱۲ حلقه چاه و لوله‌کشی یک خط لوله دریایی ۳۲ اینچ از سکو تا خشکی است.

طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌عنوان آخرین فاز میدان مشترک اردیبهشت‌ماه ۹۹ با آغاز عملیات بارگیری جکت سرچاهی سکوی ۱۱B آغاز و در نخستین روز خردادماه فرمان عملیات نصب جکت نخستین سکوی آن صادر شد.

هدف از اجرای این پروژه، در مرحله نخست و با حفر پنج حلقه چاه، افزایش تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز ترش غنی و در گام بعد با حفر هفت حلقه چاه دیگر، افزایش تولید تا یک میلیون فوت‌مکعب گاز ترش غنی است.