تهران- ایرنا-نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش فروش نفت علیرغم شرایط تحریم‌ها نیازمند اهتمام دولت است، گفت: از رییس جمهور می‌خواهم مانع استمرار توقف بورس انرژی برای عرضه نفت و سایر محصولات پتروشیمی شود.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد رضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به ماده ۹۲ آیین نامه داخلی گفت: طبق آیین نامه زمانی که تقاضای استعفا در دستور کار قرار می‌گیرد، فرد نماینده یا یکی از نمایندگان به نیابت از او می‌تواند در دفاع از استعفا سخنرانی کند، طبق این ماده نمی‌شود دو نفر در دفاع از استعفا صحبت کنند. در خواست بنده این است که آیین نامه در این موارد رعایت شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: گزارش‌های کمیسیون اقتصادی طبق ماده ۴۵ و ۲۳۶ آیین نامه داخلی آماده است اما تا امروز در دستور کار صحن قرار نگرفته و قرائت نشده است. بنده خواستار اجرای آیین نامه داخلی مبنی بر بررسی این گزارش هستم.

وی با بیان اینکه زمان به سرعت در حال سپری شدن است، اظهار کرد: افزایش فروش نفت علیرغم شرایط تحریم‌ها نیازمند اهتمام دولت است. از شخص رییس جمهوری می‌خواهم مانع استمرار توقف بورس انرژی برای عرضه نفت و سایر محصولات پتروشیمی شود. وزیر نفت باید اولین اقدامش ایجاد گشایش در عرضه نفت خام باشد تا انحصار فروش نفت از ساختار سنتی وزارت نفت خارج شود.

رییس کمیسیون اقتصادی گفت: رییس مجلس شورای اسلامی با صراحت در جلسه سران قوا این مساله را مطرح کند، کمیسیون اقتصادی نیز فروش نفت خام با رویکرد کاملا تخصصی و عملیاتی از طریق بورس انرژی را پیگیری می‌کند.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به اظهارات پورابراهیمی گفت: در مورد استعفای نمایندگان، بحث جنابعالی درست است و آیین‌نامه صراحت دارد اما چون قبلا روال بوده است، این گونه تصمیم‌گیری شد وگرنه مقید هستیم که آیین‌نامه حتما اجرایی شود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: رسم شده است که کمیسیون‌ها طرحی را ضمیمه گزارش ماده ۴۵ و ماده ۲۳۶ می‌کنند و در واقع می‌خواهند مسیر ارائه لوایح و طرح‌ها را دور بزنند. این موضوع را قبول نداریم. اگر پیشنهادی همراه با گزارش‌ها ارائه می‌شود باید مسیر طرح‌ها و لوایح را طی کند.

به گفته قالیباف گزارش کمیسیون در مورد طرح رمزارزها در دستور کار مجلس قرار دارد و به زودی قرائت خواهد شد.