تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اسفند 1400 - 13:43
کد خبر : 19993

افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق برای تابستان

افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق برای تابستان

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به دستاورد دولت مردمی برای عبور از زمستان بدون خاموشی، از افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق تا پیک تابستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایون حائری امروز در نشست خبری افزود: گرچه تعرفه‌ها برای پرمصرف‌ها پلکانی افزایش خواهد یافت اما همچنان از یارانه برق استفاده خواهند کرد.
وی ادامه‌داد: ۸۰ درصد مشترکان در تابستان و ۷۰ درصد در زمستان جزو مشترکان کم مصرف هستند و از یارانه استفاده می‌کنند.
معاون وزیر بیان‌داشت: زمستانی که گذشت، زمستان سختی بود و با وجود محدودیتی که در قسمت تأمین سوخت گاز با توجه به رشد مصرف گاز خانگی داشتیم، اما همکاری‌های بسیار خوبی با وزارت نفت، صمت و سایر دستگاه‌ها انجام شد و توانستیم این زمستان را پس از چند سال اعمال محدودیت‌ها بدون هیچ مشکلی پشت سر بگذاریم.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو، زمستان بدون خاموشی را دستاورد بسیار خوبی برای دولت مردمی دانست و خاطرنشان‌کرد: اقداماتی که در زمستان امسال رخ داد، پیش نیازی بود که بتوانیم تابستان سخت سال آینده را با کمترین مشکل پشت سر بگذاریم و در این مسیر نیز به همراهی و پشتیبانی مردم و رسانه‌ها نیاز داریم.
وی با اشاره به تابستان‌های گذشته و مشکلات موجود، اضافه‌کرد: در چند سال اخیر تراز تولید و مصرف برق به هم خورده بود و همین نکته باعث می‌شد که در تابستان‌ها دچار محدودیت‌هایی شویم که به صنعت و بخش خانگی اعمال می‌شد. البته بر اساس برنامه ارائه شده وزیر نیرو به مجلس در این زمینه باید بتوانیم این اختلاف تولید، مصرف و همچنین وابستگی که در بخش تولید به نیروگاه‌های برق آبی داشتیم را جبران کنیم.
حائری اظهار داشت: به هرحال هر زمان نزولات آسمانی کم بود، تراز تولید و مصرف بیشتر جلوه می‌کرد و منجر به این می‌شد که در تأمین برق مردم در لحظاتی از پیک مصرف موفق نباشیم.
افزایش ۳۵ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در مدت ۴ سال
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به برنامه وزیر نیرو برای افزایش ۳۵ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در مدت چهار سال، گفت: این برنامه شامل ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه‌های حرارتی، ۱۰ هزار مگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر و ۱۰ هزار مگاوات نیز نیروگاه‌های حرارتی احداث‌شده توسط صنایع است که بر اساس آن در مدت چهار سال دولت مردمی ۳۵ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور اضافه خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به اجرای بند «ی» تبصره ۸ در زمستان امسال که با هدف اصلاح مصرف مشترکان انجام شد، تصریح‌کرد: در کنار این اقدامات وزارت نیرو، با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف که توسط مشترکان در این مدت انجام می‌شود، کمک شایانی خواهد شد.
حائری ابراز امیدواری کرد که با ترکیبی از ظرفیت نیروگاه‌های جدید و برنامه مدیریت مصرف، بتوانیم تاب‌آوری شبکه را افزایش دهیم؛ یعنی در کنار افزایش ظرفیت تولید بتوانیم مدیریت مصرف منطقی را در کشور اجرا کنیم.
اجرای ۱۰۰ برنامه عملیاتی صنعت برق برای عبور از تابستان
وی با تشریح برنامه وزارت نیرو برای گذر از پیک تابستان سال آینده، اظهار داشت: برای تابستان ۱۴۰۱ نیز ۱۰۰ برنامه عملیاتی در نظر گرفته شده است که با اجرای دقیق این برنامه‌ها، امیدواریم با کمترین مشکل از تابستان سخت عبور کنیم.
نخستین نیروگاه ساخته شده توسط صنایع پیک تابستان وارد مدار می‌شود
معاون برق و انرژی وزیر نیرو اضافه‌کرد: برنامه‌ای که برای تابستان سال آینده در نظر گرفته شده شامل افزایش ظرفیت تولید به میزان ۶ هزار مگاوات است که از این مقدار چهار هزار و ۹۰۰ مگاوات مربوط به واحدهای حرارتی و تجدیدپذیر است، چهار هزار و ۲۶۰ مگاوات آن واحد حرارتی است که توسط وزارت نیرو و یک واحد نیز توسط بخش صنایع که نخستین نیروگاه ساخته شده در راستای تفاهم‌نامه وزارت نیرو و صنایع است، احداث می‌شود.
وی با بیان اینکه ۵۰۰ مگاوات هم توسط نیروگاه‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود، افزود: همچنین ۲۸۶ واحد نیروگاهی موجود هم با اقدامات کارشناسان داخلی حدود یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات ارتقای توان خواهند داشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.