تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 18:43
کد خبر : 15620

بخش خصوصی ۲۵ برابردولتی درپارک فناوری پردیس سرمایه‌گذاری کرد

بخش خصوصی ۲۵ برابردولتی درپارک فناوری پردیس سرمایه‌گذاری کرد

تهران- ایرنا- رییس پارک فناوری پردیس از سرمایه‌گذاری ۲۵ برابری بخش خصوصی نسبت به سرمایه گذاری دولتی در پارک فناوری پردیس خبر داد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، مهدی صفاری نیا بعد از ظهر دوشنبه در  مراسم نوزدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس  و نیز نکوداشت بیستمین سالگرد تاسیس این پارک افزود: در مجموع ۷۷ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در ساختمان و تجهیزات پارک سرمایه گذاری شده است.

وی ادامه داد: در این پارک  بیش از ۵۰ پروژه در قالب ۲۰ قرارداد با صنایع مختلف به ارزش هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اجرا شد و بیش از صد نیاز صنایع به محصولات هایتک نیز به مرحله بومی سازی رسیده است.

صفاری نیا ادامه داد: در مجموع پنج قرارداد پژوهشی به میزان ۱۸۰ میلیارد ریال برای کمک به رفع نیازهای فناورانه صنایع بزرگ  توسط شرکت های مستقردر پارک منعقد شده است.

او در این اجلاس که به صورت آنلاین در پارک فناوری پردیس برگزار شد، گزارشی از عملکرد این پارک و شرکت های دانش بنیان  در سال ۹۹ ارائه کرد.

رییس پارک فناوری پردیس توضیح داد: پارک فناوری پردیس از بخش های مختلفی تشکیل شده و فعالیت های بسیاری در قالب  مرکز شتابدهی نوآوری، صندوق توسعه فناوری های نوین، شبکه فن بازار ملی ایران، اینوتکس، شبکه فناوری و نوآوری، بنیاد علم و فناوری مصطفی، کارخانه های نوآوری، مرکز رشد فناوری نخبگان، پارک فناوری اقتصاد دیجیتال، پارک فناوری سلامت پردیس انجام می شود.

صفاری نیا  گفت:  ۲۰۰ هزار مترمربع در حال طراحی و ساخت برای اختصاص به فضاهای پژوهشی و فناوری سرمایه گذاری می شود

وی افزود: در مجموع سه هزار میلیارد ریال توسط دولت در سال گذشته در پارک فناوری پردیس سرمایه گذاری شد؛ همچنین در بخش تحقیق و توسعه شش هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

او در خصوص تملک اراضی پارک گفت: در حال حاضر ۵۰۰ هکتار در تملک پارک فناوری پردیس است،

صفاری نیا در خصوص اعضای پارک، اظهار داشت: این پارک ۴۰۷ عضو اصلی دارد. ۱۸ فضای کار اشتراکی، ۸۷ شتابدهنده عضو مرکز شتابدهی (متشکل از ۷۲۰ استارت آپ)، سه هزار و ۴۳۳ عضو حقوقی شبکه فناوری و نوآوری از اعضای خانواده پارک فناوری پردیس به شمار می رود.

وی با بیان اینکه پارک فناوری پردیس اکنون ۱۵۸ شرکت تملیکی، ۶۴ شرکت استیجاری، ۹۷ تیم نوپا، ۵۱ کارگزار خدمات تخصصی، ۳۷ عضو پارک از شعب را در خود جای داده است.

رئیس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه در سال گذشته ۱۵۵ هزار میلیارد ریال میزان فروش شرکت های دانش بنیان عضو پارک فناوری پردیس بوده است، تأکید کرد: میزان فروش سال گذشته نسبت به سال ۹۸ افزایش چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹،  ۵۰محصول به ۲۲ شرکت توسط شرکت های عضو پارک پردیس صادر شده است، گفت:  میزان این صادرات برابر با ۳۰۰ میلیون یورو بوده است.

۲۳۵ میلیون یورو جلوگیری از خروج ارز در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

به گفته وی میزان صادرات این شرکت های دانش بنیان در سال ۹۹، ۲۳۵ میلیون یورو باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور شده که ۳۲ درصد این میزان مربوط به حوزه الکترونیک و مخابرات، ۵۲ درصد مربوط به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و ۱۸ درصد مربوط به سایر حوزه ها بوده است.

رئیس پارک فناوری پردیس اظهار داشت: ایجاد ۲ هزار فرصت استخدام و کارآموزی، ارائه ۱۸۰ مورد مشاوره برای تجاری سازی، ارزیابی اختراع، تدوین مدل های کسب و کار طرح های دانش بنیان، آموزش ۲۳۸ هزار نفر ساعت در ۱۲۴ دوره، جذب ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از صندوق توسعه ملی و صندوق نوآوری و شکوفایی و حمایت مالی ۸۰ مورد از شرکت های عضو از جمله تسهیلات پارک فناوری پردیس به شرکت های عضو بوده است.

وی یادآور شد: در سال ۹۹ هم افزایی ویژه ای بین اعضای پارک فناوری پردیس و دانشگاه ها محقق شد، جذب ۸۲ استاد دانشگاه، انجام ۹ پایان نامه در شرکت ها، اشتراک گذاری ۲۸ مورد امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی، انتشار ۳۹ مقاله داخلی و خارجی، جذب ۴۵ کارآموز ودانشجو و انجام ۱۳ پروژه مشترک بین شرکت های عضو با دانشگاه ها از جمله همکاری های بین پارک و دانشگاه های کشور بوده است.

به گفته او در سال گذشته ۳۳ دانش فنی توسط شرکت های عضو پارک بومی سازی شده اند و ۲ پروژه با ۲ کشور خارجی به سرانجام رسید.

وی افزود: در مجموع هزار و ۷۳۷ محصول توسط شرکت های دانش بنیان عضو پارک فناوری پردیس به تولید رسیدند که جزو محصولات جدید به شمار می روند.

صفاری نیا با بیان اینکه در سال ۹۹ تعداد ۵۳ فقره تسهیلات به مبلغ ۳۰۲ میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان ارائه شده است، بیان کرد: ۱۱۷ فقره ضمانت نامه هم برای حضور در مناقصات به میزان دو هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان صادر شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از هزار جلسه مواجهه تجاری بین شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاران توسط پارک برگزار شد.

رئیس پارک فناوری پردیس در خصوص رفع نیازهای صنایع بزرگ توسط شرکت های عضو پارک، گفت: بیش از ۵۰ پروژه در قالب ۲۰ قرارداد با صنایع مختلف به ارزش هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اجرا شد و بیش از صد نیاز صنایع به محصولات هایتک نیز به مرحله بومی سازی رسید.

به گفته صفاری نیا در مجموع پنج قرارداد پژوهشی به میزان ۱۸۰ میلیارد ریال برای کمک به رفع نیازهای فناورانه صنایع بزرگ منعقد شد.

وی افزود: در سال گذشته ۳ درصد از ۹ درصد مالیات بر افزوده به پارک های فناوری برای توسعه زیرساخت شهری اختصاص یافت و از سوی دیگر خدمات تخصصی نظام وظیفه ۲۰ نفر در شرکت های عضو انجام شد.

رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به دیگر معافیت ها و مزایای قانونی، گفت: بهره مندی سه هزار و ۱۵۳ نفر از پرسنل ۵۷ شرکت عضو از معافیت مالیات بر حقوق و برخورداری از ۸۹ شرکت به میزان هزار و ۹۲ میلیارد معافیت مالیات بر عملکرد از دیگر مزایای قانونی بود که در سال گذشته برای شرکت های دانش بنیان اعمال شد.

امکان فعالیت نخبگان مقیم خارج از کشور در پارک فناوری پردیس

صفاری نیا ادامه داد: در سال گذشته پنج مورد اعطای تسهیلات برای جذب ایرانیان متخصص غیر مقیم اعطا شد و دو شرکت دانش بنیان توسط این ایرانیان غیر مقیم در پارک مستقر شدند. همچنین دو مورد اشتغال از این افراد را در شرکت های دانش بنیان عضو پارک داشتیم.

رئیس پارک فناوری پردیس گفت: در مجموع ۳۰ شرکت دانش بنیان توسط ایرانیان غیرمقیم در پارک اداره می شوند.

 گلنگ زنی احداث دانشگاه خاتم در پارک فناوری پردیس

صفاری نیا  با اشاره به کلنگ زنی واحد دانشگاهی خاتم در روز جاری گفت: انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد، انعقاد تفاهم نامه با استانداری تهران جهت ایجاد و گسترش نوآوری پردیس، انعقاد تفاهم نامه با سازمان اوقاف و امور خیریه برای مشارکت در توسعه ناحیه نوآوری پردیس، انعقاد موافقت نامه با وزارت ارتباطات برای راه اندازی پردیس اقتصاد دیجیتال، انعقاد تفاهم نامه با شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید برای ایجاد شهرک مسکونی شاغلان در پارک پردیس از جمله تفاهم نامه ها در سال ۹۹ بوده است.

به گفته وی همچنین انعقاد قرارداد خرید ۳۲۷ هکتار از اراضی توسعه ناحیه نوآوری پردیس با وزارت مسکن و شهرسازی و تصویب طرح ایجاد ستاد امور فناوری و نوآوری استان تهران ذیل کارگروه آموزش و پژوهش استان تهران به مدیریت پارک فناوری پردیس از دیگر تفاهم نامه های سال گذشته بوده که امید است به نتیجه برسد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.