تهران- ایرنا- قائم مقام سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش گفت: این گروه خودروسازی برای همکاری مجدد با خودروسازان خارجی‌ تابع سیاست‌های کلان کشور و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، “مجید باقری” امروز (چهارشنبه) در نشست خبری افزود: برنامه واردات خودرو که این روزها زمزمه‌های آن به گوش می‌رسد، هیچ چالشی برای این گروه خودروسازی نخواهد بود و هر سیاستی اتخاذ شود خود را متناسب با آن تنظیم خواهیم کرد.

وی بیان‌داشت: امروز حتی صحبت از واردات خودروهای دست دوم و کارکرده می‌شود که خریداران آنها با مشکل خدمات پس از فروش مواجه خواهند شد، اما باید گفت سایپا با دارا بودن شبکه قوی خدمات پس از فروش آماده رقابت با این خودروها است.

قائم مقام سایپا درخصوص خودروهای ناقص این گروه گفت: اکنون تعداد خودروهای ناقص و تجاری نشده به اندازه یک ماه تولید این گروه رسیده است که عمده نقص خودروها مربوط به قطعات الکترونیکی و های‌تک (با فناوری بالا) است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون همه خودروسازان در سراسر دنیا با بحران جهانی میکروچیپ‌ها و پورت‌های الکترونیکی مواجه شده‌اند که ناشی از پاندومی کرونا است، اما با وجود این شرایط موفق شدیم قطعات مورد نیازمان را تامین کنیم.

 پایان تولید پراید
باقری، توقف تولید پراید را پایان یک تفکر در این گروه و آغازی بر یک پایان توصیف کرد که موجب شد به دنبال خلاقیت و نوآوری برای تولید محصولات جدید و ارتقای محصولات باشیم که تولید خودروی شاهین، طلایه‌دار آن بود.

وی بیان‌داشت: سایپا در نظر دارد در دی، بهمن و اسفند امسال تولید سه محصول جدید خود را آغاز کند.

** تعهدات معوق سایپا به صفر رسید
 قائم مقام سایپا تصریح‌کرد: با وجود همه مشکلات از جمله تحریم‌ها و خروج شرکای خارجی از جمله رنو و ولوو در چند سال گذشته، تعهدات معوق سایپا به صفر رسید.

وی یادآوری‌کرد: در سال‌های گذشته مجموع تعهدات سایپا به بیش از ۵۲۰ هزار دستگاه رسید که معادل ۱۵ ماه تولید شرکت بود.

باقری، به معوق شدن حدود یک‌هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون ولوو در مجموعه سایپادیزل به‌دلیل خروج ولوو از کشور اشاره کرد و گفت: سایپا در تلاش است محصول جدید چینی دانگ‌فنگ را با این خودرو برای پاسخ‌گویی به مشتریان جایگزین کند.

به گزارش ایرنا، برپایه آمارهای سامانه کدال، در این مدت گروه سایپا به عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور موفق به تولید ۱۳۱ هزار و ۶۶۹ دستگاه خودرو شد که شامل ۱۱۵ هزار و ۳۷۶ دستگاه خودرو در خانواده تیبا، ۹ ‌هزار و ۱۴۵ دستگاه سایپا ۱۵۱ (وانت پراید)، ۶ هزار و ۶۵۰ دستگاه شاهین و همچنین ۱۳۸ دستگاه خودروی صادراتی کامل (CBU) و ۳۶۰ دستگاه اس. کی. دی (SKD یا قطعات نیمه‌کامل) بود.  

این میزان تولید در مقایسه با پنج ماهه نخست ۹۹ افت ۴.۲۸ درصدی نشان می‌دهد.

نارنجی‌پوشان جاده مخصوص در مرداد ماه امسال ۲۲ هزار و ۴۱۱ دستگاه خودرو تولید کردند.