محمد‌‌ شریف ملک زاد‌‌ه گفت: پس از شیوع ویروس کرونا در مدت ۴ ماه نخست سال ۲۰۲۰ در جهان حدود ۱۹۵ میلیارد دلار خسارت به صنعت گردشگری وارد شده است، از این رو بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا به دنبال راهکاری برای عبور از این مشکل برآمده اند

دکترمحمد‌‌ شریف ملک زاد‌‌ه گفت: پس از شیوع ویروس کرونا در مدت ۴ ماه نخست سال ۲۰۲۰ در جهان حدود ۱۹۵ میلیارد دلار خسارت به صنعت گردشگری وارد شده است، از این رو بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا به دنبال راهکاری برای عبور از این مشکل برآمده اند.

پروفسور محمد‌‌شریف ملک زاد‌‌ه خالق تئوری MFT

به گزارش اقتصادی برتر ،شیوع ویروس کرونا اقتصاد گردشگری را زیرفشار قرار داده است و تا امروز بیش از ۱۰۰ میلیون شغل در دنیا را از بین برده است، برای آگاهی از جزئیات وضعیت اقتصاد گردشگری و راهکارهای عبور مشکلات پساکرونایی صنعت گردشگری با پروفسور محمد‌‌شریف ملک زاد‌‌ه که از سوی اتحاد‌‌یه بین المللی رؤسای د‌‌انشگاه های جهان عنوان پدر علم نوین گردشگری جهان را کسب کرده، گفتگو داشتیم. متن کامل گفتگو را بخوانید؛

وضعیت مناطق مختلف جهان از نظر کاهش گردشگری چگونه است؟

طبق آخرین آمارها در آسیا و اقیانوسیه گردشگری ۵۱ درصد، در اروپا ۴۴ درصد، خاورمیانه ۴۰، در آمریکا ۳۶ درصد و در آفریقا ۳۵ درصد کاهش داشته است. در این مدت چند ماهه نخست سال پروازهای بین المللی از اوایل ژانویه تا اوایل مارس ۴۳ درصد و در آوریل ۹۳ درصد کاهش داشته و از ۶ ژانویه تا ۱۴ ژوئن بیشترین روند نزولی را داشته، به طوری که در آسیا با منفی ۱۰۵ درصد، آمریکا با منفی ۹۸ درصد، اروپا با منفی ۹۴ درصد، خاورمیانه با منفی ۸۱ درصد بیشترین کاهش را تجربه کرده اند.

صنعت هتل داری در زمان کرونا چقدر آسیب دیده است؟

طبق آخرین آمارها کاهش توریست در دنیا باعث شده تا درآمد هتل داری در اروپا ۱۱ درصد، آمریکا مرکزی و جنوبی ۱۲ درصد، در آفریقا ۱۳ درصد، ایالات متحد آمریکا ۲۵ درصد و در آسیا و اقیانوسیه ۲۸ درصد و خاورمیانه ۳۸ درصد کاهش یابد.

در مجموع صنعت گردشگری جهان در سال جاری چقدر کاهش درآمد داشته است؟

طبق برآوردها صنعت گردشگری جهان امسال با کاهشی ۵۸ درصد مواجه شده و در صورت افزایش شیوع احتمال کاهش فعالیت گردشگری تا ۷۰ درصد هم پیش بینی می شود. در واقع تاکنون ۸۵۰ میلیون تا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون گردشگر نسبت به سال گذشته سفر کمتر داشته اند که حدود ۹۱۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد دلار ضرر برای صنعت گردشگری به همراه داشته و ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون شغل را در صنعت گردشگری از بین برده است.

در حال حاضر چه راهکاری برای عبور از مشکلات پسا کرونایی صنعت گردشگری وجود دارد؟

با توجه به اینکه گردشگری در جهان فرصتی برای اشتغال بوده برای بهره مندی از آن چندین سالی است روی تئوریی با عنوان ام اف تی کار کرده ایم که یک عنصر به سه عنصر زمان، انسان و مکان در تعریف سنتی گذشته اضافه کرده است. قبلا در گردشگری چگونگی سفر و مکان مبنا بوده، اما در حال حاضر عنصر چهارم ارتقای روح و روان انسان هم مورد توجه قرار گرفته و باعث تغییر گردشگری در جهان شده است. در واقع این تئوری با شناسایی مراکز و مناطق محلی ظرفیت آنان را شناسایی و براساس آن نسبت به توسعه مناطق اقدام می کند. این رویکرد می تواند بر مبنای خاطرات افراد باشد و آسایش روح و روان برای آنها ایجاد کند. به عبارت دیگر تئوری ام اف تی زوایای پنهان را آشکار کرده و سفر یک بعدی را تبدیل به سفری چند بعدی می کند.

تئوری MFT چگونه می تواند به ارتقای صنعت گردشگری کمک کند؟

براساس تحقیقاتی که در زمینه گردشگری با علایق انجام شده این تئوری می تواند در توسعه گردشگری بوم گردی موثر باشد. از این رو این تئوری به عنوان نخستین اختراع در صنعت گردشگری توسط اتحادیه بین المللی روسای دانشگاه های جهان پذیرفته شد و روسای دانشگاه های مختلف در جهان طی مراسمی ضمن اعطای عنوان پدر علم نوین مدیریت گردشکری اعلام کردند که این تئوری در مقطع کارشناسی دانشگاه ها هم تدریس شود. چراکه بسیاری از دانشگاه ها به دنبال یافتن راهکاری برای عبور از مشکلات شیوع ویروس کرونا بودند که با تئوری ام اف تی این خلا را پوشش داده شده است.