تهران- ایرنا- رییس انجمن علمی فناوری صنعت چاپ ایران خواستار آن شد تا با توجه به تدوین و نگارش برنامه هفتم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، توسعه چاپ در اسناد بالادستی دیده شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد بیطرفان» امروز (سه‌شنبه) در آیین هفتمین نکوداشت هفته فناوری و چاپ ایران افزود: صنعت چاپ یک صنعت دانش‌محور، نوآور و فناوری‌محور است.

به گفته این مقام صنفی، هرچند امروز حوزه اطلاع‌رسانی و نشر به سمت فضای مجازی رفته و حتی برخی آن را صنعتی رو به نابودی توصیف می‌کنند، اما باید گفت این صنعت، صنعتی پویاست که هر روز سیطره خود را بر سایر بخش‌ها افزایش می‌دهد.

وی تصریح‌کرد: تحریم‌ها ثابت کرد باید توسعه بومی‌سازی و داخلی‌سازی در صنایع و بخش‌های مختلف در دستور کار باشد و در این زمینه تخصیص یک درصد بودجه‌های پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها به حمایت از پژوهشگران بسیار مهم است.

بیطرفان، از تلاش جانانه فعالان این صنعت در شرایط کنونی کرونایی و به‌ویژه در حوزه بهداشت و درمان و تولید جعبه‌های دارویی تقدیر کرد و با اشاره به شعار دولت سیزدهم «ایران قوی، دولت مردمی»، تاکید کرد: یکی از ستون‌های اصلی دستیابی به این مهم، داشتن صنعت چاپ قوی است.

چاپ، صنعتی بلاتکلیف بین دو وزارتخانه

رییس انجمن علمی فناوری صنعت چاپ ایران همچنین بیان‌داشت: این صنعت وابستگی بیش از ۸۵ درصدی در تامین مواد اولیه، ملزومات و ماشین آلات خود دارد و عمده مواد اولیه نظیر مرکب‌ها، حلال‌ها، چسب‌ها، مواد اولیه حوزه بسته بندی انعطاف‌پذیر، ماشین‌آلات چاپ و قطعات آن وارداتی بوده و از کشورهایی مانند چین، ژاپن، آلمان، سوئد، سوئیس و ایتالیا وارد می‌شود.

‌این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: در همین پیوند، هفتمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با شعار «صنعت چاپ قوی، ایران قوی» از امروز تا پانزدهم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

در ادامه رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران افزود: چاپ صنعتی بزرگ و راهبردی است که هیچ کالا و تولیدکننده‌ای بدون آن معنی ندارد.

«احمد ابوالحسنی» خاطرنشان کرد: این صنعت نیازمند حمایت‌های مالی و نوسازی ناوگان فرسوده خود است و در بخش صنعتی خود با مشکلات متعددی دست به گریبان است.

وی افزود: در حالی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه ای برای حمایت از بخش صنعتی حوزه چاپ ندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز متولی صنعت چاپ را وزارت ارشاد می‌داند که منجر به نوعی بلاتکلیفی شده است.

به گزارش ایرنا، به اعتقاد مسوولان، یکی از مشکلات بزرگ صنعت چاپ کشور، برخوردار نبودن از دانش روز، همچنین ضعف فناوری و صادرات است.

به گفته فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی، این صنعت با گردش مالی بیش از یک‌هزار میلیارد دلاری در سطح جهان، در جایگاه بالاتری از صنایعی مانند خودروسازی و گردشگری قرار دارد و در کشورمان بنا به آمار منتشر شده بورس، در جایگاه هفتم قرار گرفته است.