تهران- ایرنا- وزیر نیروی دولت سیزدهم افزایش ظرفیت تامین منابع آب از طریق تکمیل و بهره‌برداری از ۳۰ سد به حجم مخزن پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب را از برنامه‌های خود برای تامین آب مورد نیاز کشور در دوره مدیریت بر وزارت نیرو اعلام کرد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، «علی اکبر محرابیان» را به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.

در برنامه پیشنهادی محرابیان برای اداره وزارت نیرو در بخش آب، آمده است در حال حاضر ۱۹۵ سد به حجم مخزن ۵۳ میلیارد متر مکعب در حال بهره برداری است که با تکمیل و بهره برداری از ۳۰ سد دیگر ظرفیت تامین آب در کشور افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

همچنین اصلاح روش‌های انتقال و توزیع آب کشاورزی از روش سنتی به روش لوله گذاری و احداث شبکه های آبیاری و زهکشی در سطح کشور به میزان ۱۲۵ هزار هکتار و صرفه جویی به میزان ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال از دیگر برنامه‌هایی است که قرار است در دولت سیزدهم برای بخش آب کشور توسط وزارت نیرو به ثمر برسد.

مجموع مخازن سدهای کشور حدود ۵۳ میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی، افزایش چهار برابری داشته است.

در اول انقلاب حجم مخازن سدهای کشور ۱۳ میلیارد مترمکعب بوده است.

در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد از آب مخازن سدهای کشور به بخش کشاورزی، هفت درصد به بخش شرب و سه درصد نیز به بخش صنعت تخصیص داده می‌شود.

با توجه به قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک، تلاش می شود که با توسعه سدسازی، از ذخیره سازی آب به عنوان راهکاری برای مقابله با کم آبی استفاده شود.