تاریخ انتشار : پنجشنبه 22 مهر 1400 - 20:42
کد خبر : 15759

حمایت از تولید کشور محدود به چند کالا شده است

حمایت از تولید کشور محدود به چند کالا شده است

مشهد- ایرنا- رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: جهش و حمایت از تولید محدود به چند کالا در کشور شده است که شامل خودرو، لوازم خانگی، محصولات پتروشیمی و فولاد می شود که عمدتا تحت حمایت دولت هستند.

محمدحسین روشنک روز پنجشنبه در نشست اعضای کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید با اعضای اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: جهش تولید فقط در کارخانه لوازم خانگی و خودرو نیست، جهش تولید در زیربنای اقتصاد و حل مشکلات در بخشهای دیگر مانند بورس و همچنین متصل شدن به اقتصاد دنیاست.

وی ادامه داد: مشکل اساسی اقتصاد کشورمان این است که ثروت، دارایی و سرمایه داری و کارآفرینی را به رسمیت نشناختیم و  اگر این مشکل حل نشود، نمی توان سرمایه یا کارآفرین را جذب کرد.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: هم اینک کالایی از ژاپن یا کره جنوبی به بندر ایران می آید، از بندر ایران به عراق می رود، از عراق به کردستان عراق و از آنجا توسط کوله بران به مردم ایران می رسد و در نهایت به صورت نیمه قاچاق به مشهد می آید و در مشهد هم ۳۰ درصد زیر قیمت کالای داخل فروخته می شود، بعد باید بررسی کرد که تولیدکننده مشهدی و ایرانی گران می فروشد یا گران فروشی می کند یا اصلا نرخ تمام شده در ایران بالاست؟ مشکل اقتصاد ما درست اینجاست؟

روشنک تصویب قانون تسهیل کسب و کار در مجلس را یکی از قوانین مطلوب برشمرد و گفت: این قانون، حمایت کننده است، مانند قانون در نظر گرفتن مالیات برای خانه های خالی نیست که از پیشرفت ساخت و ساز جلوگیری کند و حتی با برنامه دولت جدید مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال نیز در تضاد است.

مهاجرت و تحریم را ۲ معضل اصلی بخش تولید دانست

رییس کمیسیون سرمایه گذاری، بازار و پول اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: جهش تولید را باید بیشتر در راهکارهای کوتاه مدت و رونق تولید را در راهکارهای میان مدت و درازمدت دنبال کرد.

محمد علی چمنیان افزود: متاسفانه نخستین راهکاری که برای حمایت از تولید به ذهن مسوولان می رسد، تامین مالی است، همواره سریعترین راهکار را پیدا می کنند که تولیدکننده از بانک پول بگیرد، در حالی که گوشه های تاریک تری در مشکلات بخش تولید وجود دارد.

وی مهاجرت و تحریم را ۲ معضل اصلی بخش تولید دانست و ادامه داد: هم اینک پدیده مهاجرت در همه طیفها از جمله سرمایه داران و کارآفرینان رخ داده است، سرمایه هایی که از کشور خارج می شوند، ۱۰۰ برابر عدد سرمایه های خارجی است که دولت درصدد جذب آنهاست.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری، بازار و پول اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در حوزه نخبگان دانش بنیان و صنعت و حتی افراد ماهر فنی نیز مهاجرت افزایش یافته است، مهاجرت به شدت مخل بخش صنعت شده و باید خلق ثروت برای صنعت را در اولویت قرار داد.

چمنیان افزود: تحریم، مساله جدی دیگر بخش تولید است، یکی از مولفه های یک تولید خوب، صادرات محور بودن آن است، متاسفانه صادرات کالاهای ما محدود به کشورهای افغانستان یا کشورهایی فقیر یا تحت تحریم شده و از کشورهای عربی ثروتمند اطرافمان یا کشورهای اروپایی غفلت کرده ایم.

وی ادامه داد: صادرات به کشورهای عربی و اروپایی دشوار و نقل و انتقالات پولی بسیار گران است در حالی که کیفیت برخی تولیدات در کشور آن قدر افزایش یافته  است که ظرفیت صادرات به کشورهای اروپایی و عربی را دارد.

راهکار رسیدن به توسعه اقتصادی، همگرایی در نگرشها نسبت به اقتصاد است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران هم در این نشست گفت: ثروت آفرینی فقط از مسیر اقتصاد، قابل تحقق است و باید برای انحصاری بودن آن تدبیری اندیشید زیرا با نگرش تبعیض آمیز فعلی در محیط اقتصادی نمی توان کاری از پیش برد.

محمد امیرزاده افزود: هم اینک نقدینگی زیادی در کشور وجود دارد اما زیرساختها برای استفاده مطلوب از این نقدینگی کامل نیست و به نوعی فقر را به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: راهکار رسیدن به توسعه اقتصادی، همگرایی در نگرشها نسبت به اقتصاد است لذا اگر به دنبال رونق و جهش در تولید هستیم باید نگرشها در این زمینه همسو شود.

فصل الخطاب ما باید قانون “بهبود مستمر فضای کسب و کار” باشد

رییس هیات مدیره انجمن شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: فصل الخطاب ما باید قانون “بهبود مستمر فضای کسب و کار” باشد و باید از موازی کاری اجتناب کرد و همه زیر بیرق قانون مزبور قرار بگیرند و اگر نقایصی دارد آنها را برطرف کنند.

مهدی مدنی افزود: ۱۰ سال است که قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تصویب شده اما درصد کمی از آن عملیاتی شده است در حالی که اجرای این قانونی می تواند در بسیاری از موارد راهگشا باشد به ویژه این که به همراه تشکلهای بخش خصوصی این قانون نیز ذیل اتاق بازرگانی قرار گیرد

وی ادامه داد: این که چهار شرکت خصوصی را در کنار هم قرار داده و نام آن را خصولتی بگذاریم، توجه به بخش خصوصی نیست، باید به بخش خصوصی به ویژه تشکلهای آن اعتماد کرد و از آنان در حل مشکلات مشورت گرفت.

احمد اثنی عشری رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اگر سیاست اصلی، حمایت از بخش تولید است چرا نرخ مالیات برای این بخش کاهش نیافته و اخیرا نیز سازمان امور مالیاتی درخواست افزایش نرخ مالیات را داده است؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.