تاریخ انتشار : شنبه 18 بهمن 1399 - 11:43
کد خبر : 1155

خط تولید ECU داخلی جوابگوی کل نیاز خودروسازان است| ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی با داخلی سازی قطعات خودرو

خط تولید ECU داخلی جوابگوی کل نیاز خودروسازان است| ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی با داخلی سازی قطعات خودرو

میرزایی، مدیر عامل هلدینگ عظام در خصوص خط تولید ECU که به تازگی در حضور رزم حسینی، وزیر صمت افتتاح شد، گفت: ظرفیت این خط تولید پاسخگوی کل نیاز خودروسازان است به گزارش اقتصادی برتر ، گروه خودرو: ECU ((Electronic Control Unit همان کامپیوتر خودرو در زبان عامه است که وظیفه کنترل سنسورها و عملگرهای

میرزایی، مدیر عامل هلدینگ عظام در خصوص خط تولید ECU که به تازگی در حضور رزم حسینی، وزیر صمت افتتاح شد، گفت: ظرفیت این خط تولید پاسخگوی کل نیاز خودروسازان است

خط تولید ECU داخلی جوابگوی کل نیاز خودروسازان است| 120 میلیون دلار صرفه جویی ارزی با داخلی سازی قطعات خودرو

به گزارش اقتصادی برتر ، گروه خودرو: ECU ((Electronic Control Unit همان کامپیوتر خودرو در زبان عامه است که وظیفه کنترل سنسورها و عملگرهای خودرو را با الکترونیکی شدن کنترلرها بر عهده دارد؛ قطعه نیمه های تک که صنایع مختلفی اعم از صنایع دفاع بعد از بازگشت تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران برای داخلی سازی آن وارد عمل شدند.

حالا بعد از چندسال در پنجمین روز از دهه فجر خط تولید شرکت ECU شرکت سازه پویس از زیر مجموعه‌های هلدینگ عظام با حضور علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، جمعی از مدیران خودروسازی‌ها و قطعه‌سازی‌ها و اصحاب رسانه افتتاح شد. در این راستا منصور میرزایی، مدیر عامل هلدینگ عظام از مزایای افتتاح این پروژه برای صنعت خودرو در گفتگویی با بازار توضیح می‌دهد.

* خط تولید ECU شرکت سازه پویش با حضور وزیر صمت و جمعی از مدیران خودروسازی‌ها افتتاح شد، محصولی که این شرکت قرار است به خط تولید خودروسازان تحویل دهد مناسب چه خودروهایی است؟
این ECU که از خط تولید آن رونمایی کردیم مناسب تمام خودروهای داخلی است و می‌تواند به کل نیاز خودروسازان پاسخ دهد.

این ECU که از خط تولید آن رونمایی کردیم مناسب تمام خودروهای داخلی است و می‌تواند به کل نیاز خودروسازان پاسخ دهد. همچنین تیراژ خودروسازان هر چقدر باشد می‌توانیم جوابگوی نیاز آن‌ها باشیم

* اشاره کردید این خط تولید می تواند کل نیاز خودروسازان را پاسخ دهد، با این تفاسیر تیراژ تولیدتان چقدر برآورد شده است؟
تیراژ خودروسازان هرچقدر باشد می‌توانیم جوابگوی نیاز آن‌ها باشیم.

* پیش از این خط تولید که افتتاح شد، قطعه سازان دیگری هم بودند که اقدام به تولید ECU می‌کردند اما باز هم شاهد واردات قطعه مذکور بودیم، با این شرایط دیگر ارزبری از این قسمت را نخواهیم داشت؟
تعداد این تولیدکنندگان در مقایسه با نیاز داخلی خیلی نیست و تولیدکنندگان اصلی این محصول اکنون تنها دو مجموعه سازه پویش و کروز هستند. بنابراین با افتتاح  این خط تولید و تولید دیگر رقبا به نظر می رسد که دیگر نیاز به واردات نباشد؛ چراکه برای تولید و تامین نیاز داخل به ECUآمادگی کافی را داریم. همچنین خودروهای جدید که خودروسازان تولید می کنند نیز قرار است به ECUتولید داخل مجهز شوند.  

* اشاره کردید تولیدکنندگان بسیاری نیستند که در زمینه تولید ECU توانایی دارند، با این خط تولید که افتتاح شد قرار است چند سورس برای خودروسازی در این زمینه فعالیت داشته باشد؟
به طور کلی قرار است دو سورس کار تامین ECU خودروسازان را برعهده بگیرد که یکی از آن‌ها شرکت ما و دیگری شرکت رقیب ما است. البته سورس های دیگری هم هستند، برای مثال وزارت دفاع هم در این زمینه فعالیت دارد، همچنین تولید بخشی از نیاز خودروسازان را شرکت های دانش بنیان شروع کرده اند.

برای تولید این قطعات نیز چیپ و قطعات ریز الکترونیکی که تولید آن در داخل کشور قابل انجام نیست از طریق واردات تامین می شود و مابقی آن که نزدیک به ۷۰ درصد از سهم تولید را بر عهده دارد در داخل انجام می شود.

* ضعفی که در تولیدات قبلی ECU داخلی شاهد بودیم این بود که نمی شد از آن برای خودروهای گازسوز در کشور استفاده کرد، برای این معضل راهکاری اندیشیده‌اید؟
این ECU مناسب خودروهای گازسوز داخلی هم هست و با این پروژه ای که از مجموعه PCBEA داریم امادگی داریم تا بقیه مجموعه را هم انجام دهیم.

* چه اتفاقی افتاد که برنامه داخلی سازی ECU را در گذشته بخش عمده آن از طریق واردات انجام می شد را آغاز کردید؟ با این اقدام چقدر مانع ارزبری صنعت خودرو می‌شوید؟
در مورد کاهش ارزبری خط تولید تازه افتتاح شده نمی توانم اطلاعات دقیقی دهم اما به طور کلی طی این دو سال و نیم که همه جوره در تنگنای تحریم ها قرار گرفتیم و بخشی از آن نیز به خاطر ویروس کرونا بوده است،‌ برنامه داخلی سازی قطعات خودرو را مجموعه عظام آغاز کردیم.

طی این دو سال که ترامپ زیر میز بازی زد و برجام را برهم زد چیزی حدود ۱۲۰ میلیون دلار با ساخت داخلی که انجام دادیم کاهش ارز بری داشته ایم. در ECU هم بخشی می آمد که ۷۰ درصد از ارزش آن را درداخل قابل تولید و انجام است

در همین راستا طی این دو سال که ترامپ زیر میز بازی زد و برجام را برهم زد چیزی حدود ۱۲۰ میلیون دلار با ساخت داخلی که انجام دادیم کاهش ارز بری داشته ایم. در ECU هم بخشی می آمد که ۷۰ درصد از ارزش آن را درداخل قابل تولید و انجام است و بخشی دیگر آن را هم می توان در آینده تحت شعاع قرار داد و تولید کرد که این کار نیز و زمان، دانش و تکنولوپی بیشتری می خواهد که در دستور کار است.  

به طور کلی در مجموعه عظام با ۱۴ کارخانه و حدود ۵ هزار نفر نیروی انسانی به طور مستقیم اشتغال دارند و حدود ۵۴۰ شرکت نیز در زنجیره تامین ما هستند که برای ما تولید می کنند و نزدیک به ۳۰ هزار نفر نیروی کار دارند. در راستای داخلی سازی طی این مدت توانسته‌ایم مجموعه پیستون را به طور کامل با تمام ابزار و تمام مجموعه مواد پشتیبانی کننده تولید داخلی سازی کنیم. در کمک فنر خودرو نیز نزدیک به ۱۰۰ ساخت داخل انجام داده ایم که فقط یکجاهایی کسری ظرفیت داریم.

در حال حاضر تنها موضوعی که صنعت خودرو و قطعه سازی را اذیت می کند کشف قیمت خودرو است. قیمت خودرو باید به روز شود و جوابگو باشد. الان فشار به خودروساز می آید، ‌خودروساز زیان می دهد و همین فشار را به قطعه ساز منتقل می کند. بنابراین موضوعی که الان گرفتار آن هستیم کشف قیمت خودرواست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.