تاریخ انتشار : شنبه 7 خرداد 1401 - 11:35
کد خبر : 20263

در همایش روز دزفول چه گذشت؟

دزفول؛ شهری با مقاومت بالا در دوران دفاع مقدس

دزفول؛ شهری با مقاومت بالا در دوران دفاع مقدس
روز گذشته چهارم خرداد ماه به مناسب روز دزفول، همایشی در راستای بزرگداشت این روز بزرگ که نماد مقاومت و ایستادگی مردم است در باغ موزه دفاع مقدس با حضور جمعی از مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد

روز گذشته چهارم خرداد ماه به مناسب روز دزفول، همایشی در راستای بزرگداشت این روز بزرگ که نماد مقاومت و ایستادگی مردم است در باغ موزه دفاع مقدس با حضور جمعی از مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

به گزارش اقتصادی برتر،در ابتدای این مراسم، سید احمد آوایی نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی و اولین فرمانده سپاه دزفول در حاشیه همایش ۴ خرداد با بیان اینکه در زمان جنگ، بنده سپاه دزفول را تشکیل دادم و در شهر دزفول قبل از شروع جنگ عوامل عراق در اطراف این شهر فعالیت‌هایی داشتند و شاهد واردات اسلحه، انفجار خودرو‌های عراقی در شهر و … بودیم اظهار کرد: مردم دزفول به صورت طبیعی مبارزاتی با دشمن داشتند و به جهت دفاع از نظام و انقلاب با این دسته از دشمنان برخورد می‌کردند.

وی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس مردم دزفول اقدام به تخلیه شهر نکردند و زمان ورود رزمندگان به داخل این شهر، پویایی و جریان خوبی وجود داشت. شهروندان دزفولی جدا از حضور در خط مقدم جبهه، پذیرای رزمندگان هم بودند و ایستگاه‌های صلواتی را داشتیم و شهروندان امکانات خود را در اختیار رزمندگان گذاشته بودند.

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس حداکثر جمعیت دزفول ۱۲۰ هزار نفر بود گفت: دزفول در دوران جنگ لشگر ولیعصر را با بیش از ۱۲ هزار رزمنده داشت و هنگام برخورد موشک به شهر نیز، شهروندان به سرعت کارهای امدادی انجام می‌دادند. همچنین دزفول در دوران جنگ ۳ بار تخریب شد و دوباره آن را ساختند.

وی ادامه داد: مردم نسبت به ساخت شهر بعد از جنگ صبر نمی‌کردند و همان دوران دفاع مقدس اقدام به ساخت شهر می‌کردند و بعد از جنگ که وارد دزفول شدیم، علائمی از جنگ‌ در این شهر وجود نداشت و مردم شهر خود را ساخته بودند.

آوایی به اشاره به وضعیت امروز دزفول گفت: دزفول به خاطر ورود جنگ تحمیلی از قافله توسعه عقب ماند و متاسفانه پرونده بازسازی دزفول زود بسته شد و بسیاری از زیرساخت‌ها در دوران جنگ تخریب شده بود.

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر به همت مردم و دولت، دزفول در حال توسعه است و انتظار داریم دولت‌ها به این شهر نگاه ویژه داشته باشند گفت: در دزفول یک بار هم شهر در دوران جنگ تخلیه نشد و می‌توان گفت فرد دزفولی نداریم که جبهه نرفته باشد.

وی گفت: در حال حاضر وضعیت اشتغال در دزفول خوب نیست و بیکاری در این شهر بیداد می‌کند، اما تلاش داریم که مشکلات موجود در سد راه کارآفرین‌ها برداشته شود.

آوایی با بیان اینکه زمانی جوانان دزفول اقدام به برداشت مین‌های جنگی می‌کردند و حالا باید دولت مین‌ها را از مقابل کارآفرینان بردارد گفت: قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاری در این شهر، از جمله مین‌های مقابل افراد است و از دولت انتظار رفع این مشکلات را داریم.

در ادامه این همایش غلامحسین رضوانی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در جمع خبرنگاران حاضر شد و در حاشیه مراسم در پاسخ به سوالی مبنی بر رفع مشکلات آب دزفول اظهار کرد: آب شهرستان‌ها از جمله شهرستان دزفول در قالب بودجه آب وزارت نیرو یا در مواردی که با وزارت کشاورزی مرتبط شود، رسیدگی و تصویب می‌شود، بنابر این به عنوان طرح مستقل نه فقط برای دزفول، بلکه برای تمامی شهرستان‌ها مجلس به این صورت رسیدگی نمی‌کند.

وی ادامه داد: در قالب بودجه‌های عمرانی ملی یا بودجه‌های عمرانی استانی از جمله برای شهرستان دزفول، موضوع پیش بینی می‌شود.

رضوانی در پاسخ به سوالی مبنی بر بهبود وضعیت اشتغال شهروندان دزفولی گفت: ما در قالب تبصره ۱۸ بودجه ۱۴۰۱ برای اشتغال زایی مواردی را از جمله تسهیلات بانک‌ها برای اشتغال‌زایی پیش بینی کرده‌ایم که پرداخت کنند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابر این بسته به اینکه کدام دستگاه در کدام شهرستان بهتر بتواند از این امکان استفاده کند، می‌توان در زمینه اشتغال زایی از این موارد استفاده کرد. این موارد جزو وظایف مجریان است، البته ظرفیت قانونی برای اینکه بتوانند از این امکانات استفاده کنند هم فراهم است.

پس از شروع این مراسم، سردار فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به نامگذاری روز ۴ خرداد به نام روز صبر و مقاومت و پایداری و روز دزفول گفت: خداوند در قران فرموده دو حزب خدا و شیطان وجود دارد و من خدا اراده کرده ام که وعده ام برای جبهه حق محقق شود.

وی با بیان اینکه چون انقلاب ریشه در جبهه حق است شکست برای آن مفهومی ندارد افزود: در طول ۴۳ سال این قاعده برقرار بوده و مسلم شد که انقلاب اسلامی ریشه در اهل بیت دارد و خداند روزی و پیروزی را از جایی که ذهن ها خطور نمی کرده نصیب بندگان میکند.

سردار فدوی با اشاره به واقعه تاریخی جنگ احد گفت: مسلمانان دستور خدا و پیغمبر را در این جنگ گوش نکردند و شکست خوردند.

وی ضمن گرامیداشت روز دزفول و مقاومت اظهار داشت: یکی از شهرهای بارز که وعده خدا در آن تحقق یافت دزفول بود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در ۴۳ سال پس از پیروزی انقلاب دشمن همه نوع جنگی با کشورمان داشت و فقط جنگ سرد نبود ادامه داد: وقتی فهمیدند از طریق جنگ سخت پیروزی نمی شوند رو به جنگهای دیگر آوردند. هرچند عامل دنیایی در جبهه حق نمره بیش تری دارد ولی نتیجه آن ۱۸۰ درجه برعکس است و هر جبهه ای علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کرد، به حول و قوه الهی شکست خورد و جبهه باطل حتی یک پیروزی نداشته است.

وی افزود: همچنین جبهه باطل از پس دلداده های جمهوری اسلامی همانند یمن،لبنان و عراق نیز برنیامد. در جنگ تحمیلی اعتراف کردند که در نوک حمله احمقی به نام صدام بود اما ۸۷ کشور نیز گفتند پشت او بودند.

سردار فدوی با اشاره به ۲۶۰۰ شهید دزفول اظهار کرد: کار سخت یعنی جنگ ۸ ساله ایران، یعنی جنگ یمن، یعنی اینکه بدانیم که جانمان در خطر است اما وعده خدا را فراموش نکنیم.

سردار فدوی با اشاره به اعتراف دشمن که عنوان کرده در شدیدترین جنگ با ایران هستیم پای این جنگ هم باید به مثابه پیروزی همینطوری عمل کنیم

سردار فدوی با انتقاد از سیاستهای اقتصادی نظام سرمایه داری گفت: در بعضی مواقع کسانی که مسئول بودند بعد از جنگ گفتند با دستورات اقتصادی سرمایه داری و غرب مشکلات را حل کنیم و این جز عجایب است.

وی با بیان اینکه این یعنی خدایا در امور اقتصادی ما را به خودمان واگذار کن اظهار داشت: آنجایی که به دستورات خدا عمل کردیم پیروز بودیم.

سردار فدوی با اشاره به اعترافات رئیس جمهور اسبق آمریکا گفت: اوباما گفت ما میخواستیم رژیم سوریه نباشد ولی نتوانستیم چون ایران نخواست. این اعتراف دشمن برای چیست؟ برای اینکه در توان نظامی بیشتر بودیم؟ نه.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه رزمندگان یمن که مربوط به پهپاد و موشک بود گفت: این توانمندی ها در دوران جنگ بخاطر وعده خداست.

وی کشته های جنگ را غیر قابل مقایسه عنوان کرد و با بیان اینکه ۶۰۰ هزار نفر گور دسته جمعی در عراق بود و فقط یکی از آنها ۵۰ هزار بود گفت: اینها نتیجه وعده خدا و پیروزی بر دشمن است.

سردار فدوی افزود: حتی یک شهید نیز زیاد است و باید برای درک بهتر بروی در درون خانه شهید تا آن را درک کرد.

سردار فدوی با بیان اینکه انتقال نسلی به بهترین وجه ممکن صورت گرفته و فقط مربوط به دهه شصت نیست افزود: در روزهای اوج دفاع از حرم اصلی ترین دغدغه این بود که می گفتند چرا مارا سوریه میبرید. اینها جوانان دهه هفتاد بودند.

وی افزود: این ها عظمت است و انشاالله به برکت خون شهدا انقلاب به دست صاحب اصلی خود برسد.
مدیر عامل بنیاد چهارم خرداد مطرح کرد؛

بعد از سخنان سردار فدوی، سردار کلونی دزفولی مدیرعامل بنیاد چهارم خرداد درباره جزئیات این همایش اظهار کرد: به مناسبت گرامیداشت چهارم خرداد روز ملی مقاومت و پایداری و روز دزفول همایشی را برگزار کردیم و ما هر سال در چنین روزی برای اینکه مقاومت، ایثار، از خود گذشتگی و… مردم دزفول از نظرها فراموش نشود، این نوع مراسم‌ها را برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای گسترش و توسعه فرهنگ مقاومت و پایداری، زنده نگهداشتن این ایام امری بسیار ضروری است افزود: اگر این مراسم‌ها نباشد و این گرامیداشت‌ها تشکیل نشود، نسل امروز و آینده نمی‌دانند چه بر ملت ایران گذشته است.

سردار دزفولی با اشاره به اینکه مردم دزفول در دوران دفاع مقدس شهر خود را خالی نکردند و دشمن ناامید و ناکام شد گفت: ما بنا داریم فرزندان ما در نسل‌های آینده این روزها را در ذهن خود به یاد داشته باشند و بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را حفظ کنیم.

مدیر عامل بنیاد چهارم خرداد بیان کرد: ما امسال جهش خوبی در برنامه ریزی روز دزفول داشتیم و در سنوات گذشته ۳ محصول فرهنگی تولید می‌شد، اما امسال این عدد به ۲۸ مورد رسیده است و گروه سرود ما تا امروز در ۵ نقطه تهران برنامه اجرا کرده است.

وی ادامه داد: امید داریم بتوانیم این موضوع را در طول سال استمرار دهیم و فقط متکی به یک هفته نباشیم.

در حاشیه مراسم خادم علیزاده دبیر همایش روز چهارم خرداد نیز درباره جزئیات این مراسم اظهار کرد: هر ساله جمع خدومی از دزفول دور هم جمع می‌شوند و در خصوص روز چهارم خرداد برنامه‌هایی را در کشور اجرایی می‌کنند تا نشان دهند که با مقاومت و ایستادگی می‌توان حق خود را گرفت.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس یک سانت از کشور ما تصاحب نشد و ما ثابت کردیم که مزدوران، کران بین الملل، کوران منفور و… نتوانستند مقاومت مردم ایران را برهم بشکنند.

علیزاده با بیان اینکه ۲۰ سال است که این روز را گرامی می‌داریم گفت: در ۵ شهر دزفول، تهران، مشهد، قم و اهواز هر ساله روز چهارم خرداد را با همت مردم دزفول گرامی می‌داریم و امسال جهش بیشتری در زمینه رسانه‌ای داشتیم.

دبیر همایش روز چهارم خرداد بیان کرد: در این ایام رسانه نقش موثری داشت و اصحاب رسانه حرف دل مردم را در این ایام منتشر کردند.

در ادامه عبدالمجید مقامی استاد درس خارج فقه و نائب رئیس مجمع عمومی جامع مدرسین درباره همایش روز خرداد اظهار کرد: امروز به دعوت مدیرعامل بنیاد چهارم خرداد در همایش شرکت کردیم و برنامه بسیار فاخری راجب چهارم خرداد برگزار شد‌. دزفول شهری است که نمونه آن را کمتر در این دوران داریم و مردم دزفول در اوج تدین، به خاطر اسلام و نظام اسلامی موشک باران‌های صدام را تحمل می‌کردند و اقدام به تخلیه شهر نکردند.

وی گفت: دزفولی ها مقاومت خوبی داشتند و در حال حاضر میبینیم که انقلاب اسلامی ما به برکت شهرهایی مثل دزفول که مقاومت عالی داشتند، در اوج عزت مانده و امروز میبینیم که آمریکا دچار مشکلات فراوانی است و تمدن غرب به واسطه همین مقاومت ما رو به زوال است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.