تهران- ایرنا- پنجاه و پنجمین فراخوان صندوق نوآوری و شکوفایی برای «افزایش بهره‌وری نانوفیلترکامپوزیتی به منظور شیرین‌سازی گاز ترش» برای رفع نیاز یک شرکت دانش بنیان منتشر شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی صندوق نوآوری وشکوفایی، از آنجا که منابع عظیم نفت و گاز در کشور وجود دارد، افزایش بهره‌وری پالایشگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. در فرآیند استحصال گاز طبیعی، محصولات جانبی پالایش از جمله گاز ترش می‌توانند خطرآفرین باشند و لازم است با در نظرگرفتن اثرات زیست محیطی نسبت به شیرین‌سازی آن اقدام کرد.

در این راستا صندوق نوآوری وشکوفایی از گروه های پژوهشی و فناور توانمند برای ارایه راه حل دعوت کرد تا پانزدهم شهریور ماه سال جاری پروپوزال خود را از طریق سامانه غزال به نشانی ghazal.inif.ir/grant ارسال کنند.

مجری تحقیق باید ابتدا مطالعه جامعی بر فرآیند شیرین‌سازی گاز ترش داشته باشد. از جمله راهکارهای پیشنهادی و مورد استفاده در شرکت متقاضی، نانوفیلتر جاذب است که به منظور بهینه‌سازی آن، لازم است ترکیبات جاذب  so۳، so۲ و co۲ نیز بررسی شوند. سپس باید ترکیبات و روش‌های شناسایی شده جهت بهینه‌سازی نتایج حاصل و سنتز نانو فیلتر مورد آزمایش قرار گیرند تا نانو فیلتر سنتز شود.

در گام بعدی، فرآیند شیرین‌سازی با نانو فیلتر باید شبیه‌سازی و بهینه‌سازی شود. در نهایت، واحد احیا نانو فیلتر شبیه‌سازی شده و شرایط عملیاتی شیرین‌سازی بهینه می‌شود.

شرکت در فراخوان تحقیقاتی و ارائه پروپوزال در قالب انفرادی، گروهی، شرکتی و سازمانی مجاز است. پروپوزالی که بیشترین تناسب را با الزامات این نیاز تحقیقاتی داشته باشد انتخاب و به عنوان مجری به شرکت دانش بنیان متقاضی معرفی خواهد شد.