یک کارشناس ارز گفت: معنای خبر افزایش تامین نیاز ارزی واردکنندگان می‌تواند این باشد که برخی از محدودیت‌ها برداشته شده و راه برای تقاضاهایی که نهفته بود، باز می‌شود.

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی، میزان معاملات ارز در سامانه نیما یا همان سامانه‌ای که در آن، نیاز ارزیِ وارد کنندگان تامین می‌شود در دوره منتهی به هفته سوم آبان ماه به ۳ میلیارد و ۷۱۵ میلیون دلار رسید. این روند، نشان دهنده افزایش ۷۰ درصدی در این مدت و حاکی از بهبود تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان است، به طوری که میزان معاملات از ۴۱۸ میلیون دلار در هفته دوم مهر، به ۷۲۷ میلیون دلار در هفته سوم آبان افزایش یافته است. همزمان با افزایش حجم معاملات، روند قیمتی در سامانه نیما، به طور نسبی کاهش یافته و از ۲۳ هزار و ۴۱۵ تومان به ۲۳ هزار و ۲۶۲ تومان رسیده است.

میثم رادپور، کارشناس ارز در این‌باره به خبرنگار ایبِنا گفت: محدودیت‌هایی در طی چند سال اخیر برای واردات به وجود آمد که معنای خبر افزایش تامین نیاز ارزی واردکنندگان شاید این باشد که برخی از محدودیت‌ها برداشته شده و راه برای تقاضاهایی که نهفته بود، هموار می‌شود و در همین حد خبرخوبی به حساب می‌آید.

وی درادامه دراین‌باره تاکید کرد: روند بلندمدتی جهت ادامه موفقیت‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، لازم به نظر می‌رسد تا تمامی عوامل با هم دیده شود و دلیل سطح رشد ۷۰ درصدی هم توضیح داده شود تا بتوان آن را حفظ کرد. درآمدهای کشور صادرات غیرنفتی، صادرات نفت و گاز است، بنابراین همانطور که اشاره کردم،  مناسب است تا برای نگهداشتن این شرایط محل افزایش مشخص شود. 

این کارشناس بازار ارز درباره تاثیر روند بهبود تامین ارز علاوه بر خبر آزاد سازی ۳.۵ میلیارد دلار از منابع ارزی بر بازار ارز نیز اظهار داشت: خبر مثبتی است و طرف عرضه را مورد تقویت قرار می‌دهد و باعث می‎شود کمبود ارز یا مازاد تقاضا تا حدی برطرف شود، اما مسئله دیگر میزان دوام آن است. تا به اینجا، کار مهمی تحقق پیدا کرده، ولی باید معلوم شود که این میزان از کدام محل آزاد شده است تا بتوان آن را حفظ کرد.

رادپور در ادامه اضافه کرد: آزاد شدن ارز از محل صادرات غیرنفتی، نفتی یا ارزهای بلوکه شده معنای خاص خود را دارد، شاید با کیفیت‌ترین آزادسازی ارز مربوط به صادرات نفتی باشد، اما با این‌ وجود این افزایش عرضه در میان مدت کمک‌کننده خواهد بود.