تاریخ انتشار : یکشنبه 8 خرداد 1401 - 11:58
کد خبر : 20269

ساخت و سازهای شهر تهران تهدیدی برای حیات معادن

ساخت و سازهای شهر تهران تهدیدی برای حیات معادن
رئیس اتحادیه معادن شن و ماسه از ساخت و سازهای داروی شهر تهران و همچنین وجود گسل های متعدد به عنوان یک منطقه زلزله خیز هیات معادن ارزشمند شهر تهران را مبهم دانست

رئیس اتحادیه  معادن شن و ماسه  از ساخت و سازهای داروی شهر تهران و  همچنین وجود گسل های متعدد به عنوان یک منطقه زلزله خیز هیات معادن ارزشمند شهر تهران را مبهم دانست.

به گزارش اقتصادی برتر به نقل از خبرگزاری برنا ،سعید منصوری رئیس اتحادیه شن و ماسه در نشست خبری دومین همایش و نمایشگاه صنعت و معدن کاری ایران در خانه معدن ایران برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های عظیم معدن استان تهران تصریح کرد: در منطقه غرب و شرق تهران حدود ۱۰۰ واحد معدنی فعال وجود دارد که بررسی‌های انجام شده عمق برداشت از این معادن در مناطق شهریار یا شهر قدس بالای ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر است

 وی افزود: تاکنون در خصوص برداشت از این سطوح معادن موانع و چالش‌های بسیاری وجود داشته است که خوشبختانه طی مذاکرات و صحبت های انجام شده از طریق مسئولین عمق برداشت از معادن استان تهران به بالای ۵۰ متر رسیده است

منصوری با اشاره به لزوم صیانت از معادن استان تهران و نقش و جایگاه آن در انتفاع مردم گفت: همانطور که می دانید استان تهران شهرستان ها و اقلیم و اطراف آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از طرفی نیز استان تهران بر روی گسل های مختلف قرار گرفته است که زلزله خیز محسوب می شود لذا باید از معادن و گنجینه های خدادادی این شهر محافظت شود چراکه سود سرشار آن متعلق به خود مردم تهران است.

 وی عنوان کرد: طی ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته در شهر تهران به قدری ساخت و ساز از جمله فعالیت های عمرانی، مترو، ساخت ساختمان های تجاری مسکونی پل ها و غیره انجام شده است  و با وجود شهرهای بزرگ همچون شهریار، ورامین کرج حفاظت و حمایت از معادن شهر تهران دو چندان شده است و باید به مواد معدنی بیش از پیش توجه داشت.

رئیس اتحادیه شن و ماسه تصریح کرد: متاسفانه اگر برای حیات و صیانت از معادن استان تهران اقدامی انجام نشود نخاله ها و زباله های شهر ها چاله های معدنی را پر کرده و بسیاری از مواد ارزشمند و گرانبها زیر انبوهی از زباله مدفون می شود لذا از اصحاب رسانه و خبرنگاران درخواست دارم که در خصوص اطلاع رسانی و صیانت از معادن استان تهران اقدامی انجام دهند.

 وی افزود: بی شک تا سالیان دراز تهران به مواد معدنی نیاز دارد و منطقه شهریار به واسطه قرار گرفتن در حاشیه رودخانه کرج دانه یکی از بهترین مواد معدنی شن و ماسه در کشور است.

منصوری با اشاره به برخی از جو سازی ها پیرامون آلایندگی معادن شن و ماسه استان تهران و رد این ادعا گفت: مسئله آلایندگی معادن به آن میزانی که مطرح می شود وجود ندارد حتی معادن در زمان سیلاب تهران این شهر را از خطر نابودی نجات دادند چرا که بسیاری از کالاهای معدنی منبع سرشاری از آب های زیرزمینی شدند همچنین بسیاری از آلایندگی ها در مسیر رفت و آمد مصالح معدنی به وجود می آورد نه در تولیدات کارخانه ها بر این اساس با استفاده از تکنولوژی های جدید جلوی بسیاری از این آلایندگی ها نیز گرفته شد.

وی با اشاره به پرداخت عوارض طرز و استفاده از منابع و منفعت معادل به ادارات منطقه با مردم گفت: یک تعامل از پیش وجود داشته است که مردم منطقه و همجوار معادن از سود استخراج مواد معدنی منتفع شوند بر این اساس ادارات منطقه با انجمن شن و ماسه تعاملات خوبی دارند که این رویه  در گذشته وجود نداشت.

رد اتهام آلایندگی معادن شن و ماسه تهران/ظرفیت اسمی ۵۰۰ تا یک میلیارد و پانصد میلیون تن شن وماسه

یوسفیان اتهام آلایندگی شهر تهران به واسطه فعالیت معادن شن و ماسه را قویا رد کرد و گفت: ذرات آلاینده معادن امکان ندارد به کوچکی ۲ میکرون باشد.

بنابر این گزارش محمدنبی یوسفیان، رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن با اشاره به لزوم ارائه خوراک های تخصصی در نمایشگاه ها و همایش ها و همچنین حضور مسئولین و سیاستمداران پای درد دل کارگران و معدن کاران عنوان کرد: یکی از آسیب های که در بازدید مسئولین سیاسی از نمایشگاه ها وجود دارد این است که اغلب با حضورشان جمعی از خبرنگاران را با خود همراه کرده و برخی اظهارنظرهای تخصصی و غیر تخصصی میدهند و پس از خروج از سالن اصحاب رسانه نیز با آنها خارج می شوند و ما با دریایی از سوالات و پرسش گری های اهل سانه می مانیم.

وی افزود: بر این اساس سعی شده است که این رویه تکرار نشده و در همایش های برگزار شده معدنکاران و صنعتگران متخصص به ایراد سخن پرداخته و مسئولین و سیاستمداران پای درد و دل آنها بنشیند.در این نمایشگاه حدود ۲۰ شرکت اصلی حضور دارند که  امیدوارم یک نمایشگاه با کیفیت  در حوزه صنعت و معدن برگزار شود.

یوسفیان با اشاره  به طرح کاهش مصرف انرژی در ایام پیک سال تصریح کرد: از ابتدای خرداد ماه هر سال بالغ بر ۱۰۰ مگاوات برق معادل روشنایی شهر تهران کاهش داده و فعالیت خود را در شیفت شب انجام می دهیم بر این اساس برای کاهش مصرف انرژی و برق در ساعات پرمصرف تابستان از ساعت ۱۲ تولیدات کارخانه متوقف اما فروش محصولات به صورت ۲۴ ساعته در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

وی افزود: اما اکنون به علت تقاضای کم با توجه به پیک مصرف انرژی کارخانه تنها ۵ ساعت فعالیت نمی کند اما در صورت نیاز این فعالیت ۲۴ ساعته خواهد شد.

 رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن  با اشاره به لزوم استفاده از حمل و نقل ریلی در جابجایی محصولات و نیز کاهش تلفات  جابجایی بار در جاده‌های کشور گفت: در خصوص استفاده از حمل و نقل ریلی با توجه به آنکه بازار مصرف محصولات ما داخل شهری است خیلی قابل اجرا نمی باشد اما اگر زمانی این محصولات به سایر شهرها و استانها ارسال شود بی شک به دنبال استفاده از حمل و نقل ریلی خواهیم رفت.

وی افزود: اکنون ظرفیت تولید ما یک پنجم تقاضای بازار است در دوران رونق تولیدات مسکن مهر حجم تقاضا بسیار بالا رفت و با توجه به تغییر سیاست های دولت ها این تقاضا به شدت کاهش یافت اما امیدوار هستیم که با توجه به اهتمام دولت در خصوص ساخت مسکن این تقاضا بیش از پیش افزایش یابد.

 یوسفیان عنوان کرد: هیچ جای دنیا به اندازه مرغوبیت مصالح شهریار تولید نمی شود اگر دو پارامتر اصلی یعنی ایمنی و مسائل فنی روایت شود عمق برداشت از معادن متغیر خواهد شد.طبق قانون ۲۰ درصد از سود حاصل برداشت از معادن در همان مناطق باید مصرف شود که در مورد مناطق شهریار و شهر قدس  اتفاقات خوبی رخ داد که حدود ۴۰ درصد از این منابع صرف عمران و آبادانی  این مناطق شد.

وی افزود: با توجه به آن که نسبت به معادن منطقه شهریار موضع‌گیری‌های سختی صورت گرفته و در برخی از رسانه ها نسبت به تهدیدات زیست محیطی آن قلم زده شده است باید در این خصوص روشنگری شود که در سال وقوع سیلاب در تهران دولت  در استیصال  هدایت آبهای سیلاب مانده بود  اما در مدت چهار روز این مشکل مرتفع و آب سد کرج با دبی بسیار بالا آزاد شد در حالی که اگر آب پشت سد کرج باقی می‌ماند ممکن بود فاجعه بزرگ تر یعنی تخریب سد کرج رخ دهد.پس از افزایش آب های زیرزمینی بسیاری از  چاههای مناطق شهریار باغستان به ارتفاع ۴۰ متر بالا آمدند.

رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن با رد اتهام زنی آلایندگی معادن شن و ماسه اظهار کرد:  عمده ترین فعالیت ما در حوزه  کار با شن و ماسه است که از این رو بسیاری از افراد ما را محکوم به آلایندگی محیط زیست می کردند.

 یوسفیان  تصریح کرد: بر این اساس طرحی با همکاری سازمان محیط زیست در خصوص بررسی آلایندگی فعالیت معادن انجام شد که در نتیجه امکان تولید ذرات زیر دو نیم میکرون توسط فعالیت های معادن امکان پذیر نیست اگر معادن ذرات بالاتر از ۱۰ میکرون تولید کند امکان جابجایی آنها به شهر تهران وجود دارد اما م آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که آلایندگی شهر تهران  توسط ذرات زیر دو میکرون است و به همین وضوح می توان آلایندگی معادن را رد کرد.با توجه به  اثبات عدم نقشه معادن در تولید آلایندگی شهر تهران در دوره تعطیلات اخیر معادن مناطق شهریار به فعالیت خود ادامه دادند.

وی با اشاره به افزایش قیمت ۵۰ درصدی مصالح ساختمانی طی هفته گذشته گفت: همانطور که می دانید مصالح ساختمانی چند وجهی است و تمرکز ما در این همایش به موضوع شن و ماسه می باشد بر این اساس در خصوص مصالح ساختمانی منتج از شن و ماسه هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته است .از طرفی نیز با توجه به عدم ساخت و ساز طی ماه های اخیر در این نوع مصالح به علت کاهش تقاضا با مقداری کاهش قیمت مواجه هستیم.

 یوسفیان  با اشاره به میزان و حجم تولیدات شن و ماسه در کشور افزود: میزان تولید شن و ماسه با تغییرات و نوسانات متعددی در سال مواجه است اما به طور میانگین ۵۰۰ میلیون تن تا یک میلیارد و پانصد میلیون تن در سال تولید میشود   بخشی از این استخراج ها صرف راه سازی جاده سازی کشور می شود.گفتنی است از ۶۰۰۰ معدن فعال در کشور حدود ۲۹۰۰ متعلق به شن و ماسه است.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه به اهداف پیش‌بینی شده در همایش اول دست یافته‌اید عنوان کرد: بختانه در طی برگزاری همایش نخست به اغلب اهداف و زیرساخت‌های پیش‌بینی شده دست یافتیم.بسیاری از مردم نسبت به تولیدات شن و ماسه تصوری نداشتم و این نمایشگاه توانست که دانش خوبی را به مخاطبان دهد همچنین همایش گذشته ظرفیت های خوبی را برای صادرات و دستیابی به بازارهای کشورهای خلیج فارس ایجاد کرد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.