تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 اسفند 1400 - 16:35
کد خبر : 19797

شرایط محاسبه خدمت سربازی به عنوان سوابق بیمه ای

شرایط محاسبه خدمت سربازی به عنوان سوابق بیمه ای

خدمت مقدس سربازی مقطعی از زندگی جوانان است که آموزش های لازم برای دفاع از مرزها و تمامیت ارضی کشور و حفاظت از جان مردم به آنها ارائه می شود و مشمولان پس از تمام خدمت سربازی خود کارت پایان خدمت دریافت می کنند و وارد بازار کار و فعالیت های اجتماعی می شوند. خدمت نظام وظیفه فرصتی ارزشمند برای خدمت به میهن است و همچنین این دوران می تواند به عنوان سوابق بیمه ای آنها لحاظ شود. برای اطلاع از کم و کیف این خدمت سازمان تأمین اجتماعی گفتگویی با مهدی شکوری، مدیر کل امور بیمه شدگان داشتیم که در ادامه این گفتگو را می خوانیم:

۱‏- بیمه سربازی جزو چه خدماتی از سازمان است و از چه سالی به خدمات سازمان افزوده شده است؟
با تصویب قانون اصلاح تبصره ماده (۱۴) قانون کار مصوب ۳۰‏/۱‏/۸۳ مجلس شورای اسلامی و حسب آئین نامه اجرائی مربوطه مصوب ۸‏/۴‏/۸۴ هیات وزیران، زمینه احتساب سوابق مدت خدمت نظام وظیفه عمومی برای کلیه بیمه شدگان سازمان از سال ۱۳۸۴فراهم شده است که درصورت ارائه درخواست بیمه شده و احراز شرایط مقرر پس از پرداخت حق بیمه متعلقه به عنوان سابقه پرداخت حق بیمه به منظور برخورداری از حمایت های مقرر در قانون تأمین اجتماعی قابل پذیرش خواهد بود.  

۲‏- متقاضیان بیمه سربازی برای درخواست باید چه شرایطی داشته باشند؟
تمامی بیمه شدگان، مقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در صورت دارا بودن حداقل دوسال سابقه پرداخت حق بیمه نزد این سازمان و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای افراد کمتر از ۵۰ سال سن داشتن کارت پایان خدمت الکترونیکی الزامی است) می توانند نسبت ارائه تقاضا و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کنند.
۳‏- آیا گروهی از سربازان از پرداخت بیمه سربازی معاف هستند و سال های خدمت به سوابق بیمه ای آنها اضافه می شود؟
به موجب ماده ۹۵ قانون تامین اجتماعی، تمامی بیمه شدگان و دریافت کنندگان مستمری های بازنشستگی و ازکارافتادگی که قبل و بعد از خدمت سربازی خود به اعتبار اشتغال درکارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی و به واسطه رابطه مزد بگیری دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان هستند، چنانچه وقوع کلیه مراحل فوق، شامل انجام دوره خدمت سربازی و مدت سوابق بیمه ای قبل و بعد از خدمت نظام وظیفه، تماماً قبل از تاریخ ۷‏/۵‏/۸۵ تحقق یافته باشد، از پرداخت حق بیمه دوره خدمت سربازی معاف هستند.
۴‏- سربازان متقاضی بلافاصله بعد از پایان دوران خدمت می توانند برای احتساب سوابق بیمه ای اقدام کنند؟ یا باید حتماً بیمه پرداز باشند؟
کلیه بیمه شدگان، مقرری بگیران بیمه بیکاری و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی صرفنظر از بیمه پردازی در زمان ارائه تقاضا صرفاً با دارا بودن حداقل دوسال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (برای افراد کمتر از ۵۰ سال سن داشتن کارت پایان خدمت الکترونیکی الزامی است) می توانند نسبت به احتساب سوابق مذکور و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کنند.

۵‏- چه مدارکی برای درخواست بیمه سربازی موردنیاز است؟
کارت پایان خدمت نظام وظیفه معتبر

۶‏- برای درخواست احتساب سال های خدمت به سوابق بیمه ای چگونه باید اقدام کنند؟ آیا می توانند درخواست خود را غیرحضوری ارائه دهند؟
با توجه به فراهم شدن زمینه دسترسی به پایگاه اطلاعاتی سازمان وظیفه عمومی ناجا، متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir و ورود به منوی بیمه شدگان ‏- اموربیمه شدگان – محاسبه خرید خدمت سربازی) نسبت به محاسبه و پرداخت حق بیمه مدت خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنند، بدیهی است چنانچه اطلاعات دوره خدمت انجام شده، توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا فراخوان نشود و یا بیمه شده متقاضی احتساب سوابق دوره حضور در جبهه خود باشد، می بایست با مراجعه به شعبه دریافت کننده حق بیمه نسبت به ارائه درخواست مربوطه اقدام کند.

۷‏- پرداخت مبلغ بیمه سربازی چگونه محاسبه می شود ؟ پرداخت آن چگونه است؟
میزان حق بیمه متعلقه براساس میانگین حقوق و مزایای مبنای کسر حق بیمه آخرین دو سال فرد بیمه شده قبل از ارائه تقاضا (مشروط بر اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال محاسبه کمتر نباشد) با نرخ ۳۰درصد محاسبه می شود، که آن سهم بیمه شده و سهم دولت است. نحوه پرداخت حق بیمه سهم متقاضی به انتخاب وی به صورت نقد و یا اقساط ماهانه (حداکثر در ۱۲ قسط) امکان پذیر خواهد بود.

۸‏- برخی افراد درخصوص خرید بیمه سربازی برداشت اشتباهی داشتند و این موضوع را با خرید خدمت سربازی یکسان فرض کرده بودند که به منظور ابهام زدایی در این خصوص اطلاع رسانی مناسبی شد. در این خصوص توضیحی دارید؟
احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه به عنوان سابقه بیمه ای نزد سازمان تامین اجتماعی درخصوص افرادی مصداق دارد که طبق مقررات خدمت سربازی خود را سپری نموده و دارای کارت پایان خدمت معتبر باشند که درصورت احراز شرایط مقرر با پرداخت حق بیمه متعلقه می توانند از مزایای قانونی آن بهره مند گردند درحالیکه موضوع خرید خدمت سربازی (معافیت از انجام خدمت سربازی) ارتباطی با وظایف این سازمان ندارد.

۹‏- چه زمانی سوابق بیمه ای سربازی به سوابق درخواست کنندگان افزوده می شود؟ چگونه این موضوع را پیگیری کنند؟
پذیرش و ایجاد سوابق سربازی و تاثیر آن در برخورداری متقاضیان از حمایت های مقرر در قانون تامین اجتماعی پس از پرداخت کامل حق بیمه سهم بیمه شده در مهلت های تعیین شده امکان پذیرخواهد بود.
۱۰‏-آن دسته از افرادی که برای افزودن دوران سربازی به سوابق بیمه ای خود اقدام می کنند، در صورتی که بخواهند ادامه بیمه پردازی داشته باشند چه توصیه ای به آنها دارید؟
محاسبه حق بیمه مربوطه براساس میانگین دستمزد آخرین ۲ سال پرداخت حق بیمه قبل از ارائه تقاضای افراد است بر همین اساس شایسته است متقاضیان به محض احراز ۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان، نسبت به ارائه درخواست احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.