وزیر نیرو گفت: درآمد حاصل از صادرات برق بین همه تولید کنندگان این صنعت تقسیم می‌شود در حالی که اگر بخش خصوصی این کار را انجام دهد، چنین نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره تأثیر اصلاح تعرفه برق در کاهش مصرف آن، گفت: اصلاح تعرفه می‌تواند بر مدیریت مصرف اثرگذار باشد اما این تنها یک ابزار برای مدیریت مصرف است و زمانی کارآمد است که در کنار سایر ابزار قرار گیرد اما قطعاً نقش بسزایی در مدیریت و کاهش مصرف برق دارد.

وی در این خصوص ادامه داد: یکی از روش‌هایی که توانست مصرف برق را مدیریت کند، طرح برق امید بود که در نتیجه اجرای آن از ابتدای آبان ماه سال جاری، میزان کم مصرف‌های برق ۲.۳ درصد افزایش، میزان خوش مصرف‌ها ۵ درصد افزایش و میزان پرمصرف‌ها ۷.۳ درصد کاهش یافت.

به گفته این مقام مسئول باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند و در این راستا باید به طور پلکانی و به مرور زمان اما به صورت منظم نرخ تعرفه را اصلاح کرد تا مصرف کنندگان بزرگ که بخشی از محصول نهایی خود را صادر می‌کنند، به جای پرداخت یارانه به کشور مقصد، قیمت حقیقی انرژی مصرفی خود را بپردازند.

اردکانیان در پاسخ به پرسش مهر درباره امکان ارائه طرحی از سوی وزارت نیرو به مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجازه صادرات برق به بخش خصوصی، تصریح کرد: طی سالهای اخیر سرمایه گذاری مناسبی برای انتقال برق کرده ایم که قطعاً ثمردهی آنها موجب می‌شود تا ظرفیت انتقال، صادرات و تجارت برق در سالهای آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد. از سوی دیگر باید توجه کنیم که بازارهای صادراتی برق در منطقه توسط شرکت‌های برق دولتی آن کشور مدیریت می‌شود و در حقیقت قراردادهای صادرات برق بین دولت‌ها اتفاق می‌افتد.

وزیر نیرو ادامه داد: درآمد ارزی ای که وزارت نیرو از محل صادرات برق دارد، بین قابل توجهی از تولید کنندگان که شامل بخش نیروگاهی، مهندسی، تجهیزات و غیره می‌شود، تقسیم می‌شود اما اگر مجوز صادرات را به بخش خصوصی بدهیم از آنجایی که منبع درآمد ارزی دیگری نداریم، درآمد صادراتی معطوف به چند نیروگاه و شرکت خواهد شد و سایر تولید کنندگان از آن بی بهره اند.

اردکانیان افزود: ارائه مجوز صادرات برق به بخش خصوصی به عقیده بسیاری از کارشناسان و دولت منطق قوی ای ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر که میزان صرفه جویی ایجاد شده برق از محل اصلاح تعرفه چه میزان بوده است؟ توضیح داد: اصلاح تعرفه همواره در قالب‌های مختلف انجام می‌شود اما به طور مثال پاداشی که به مصرف کنندگان برق در تابستان سال جاری زمان جابجایی مصرف برقشان به زمانی غیر از پیک مصرف پرداخت کردیم، حدود ۳۶۰ میلیارد تومان بود که از محل برق امید، تأمین شد.