تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی از صدور ۱۸ بیمه‌نامه فعالیت‌های معدنی به ارزش بیش از ۱۹۳۱ میلیارد ریال از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

«فرید دهقانی» امروز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بررسی آمار عملکرد چهار ماهه این صندوق و ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه‌های صادره حاکی است تا پایان سال، جهشی در اعطای تسهیلات و صدور بیمه‌نامه محقق خواهد شد.

وی‌ بیان‌ کرد: در این مدت بیشترین بیمه‌نامه‌ صادره مشتمل بر ۱۳ بیمه‌نامه اعتباری به ارزش حدود یک‌هزار و ۸۷۴ میلیارد ریال بود و علاوه بر آن، پنج بیمه‌نامه اکتشاف به ارزش افزون بر ۵۷ میلیارد ریال و از سوی این صندوق صادر شد. 

این مسوول، تحقق این مهم را ناشی از تلاش‌ها و انجام فعالیت‌ها در دوره همه‌گیری کرونا عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته در مجموع ۴۲ ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به ارزش چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال از سوی این صندوق صادر شد که سهم ضمانت‌نامه‌ها (بیمه‌های اعتباری بهره‌برداری) ۳۲ فقره به ارزش چهار هزار و۷۵۱میلیارد ریال و سهم بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری ۱۰ فقره به ارزش ۴۹ میلیارد ریال بود.    

حمایت از استارتاپ‌ها

دهقانی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه استارتاپ‌ها، خاطرنشان‌کرد: برای اینکه کارکرد این حوزه را در بحث معدن، صنایع معدنی وفرآوری ارتقا دهیم، برای تامین مالی و پوشش ریسک استارتاپ‌ها اعلام آمادگی کرده‌ایم، اما مشروط به این است که استارتاپ‌ها تقاضامحور باشند.

وی توضیح‌داد:‌ این بدان معناست که استارتاپ‌ها باید برای حل یک معضل، افزایش بهره‌وری یا ارائه راهکار جدید برای تولید محصول جدید خلق شده باشند.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌ فعالیت‌های معدنی ادامه‌داد: در این زمینه با صندوق نوآوری و شکوفایی هم همکاری را آغاز کرده‌ایم.

معدن‌کاری سبز

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در جهت توسعه معدن‌کاری سبز، گفت: اعتقاد ما این است که معدن‌کاری بدون توجه به محیط ‌زیست، تخریب سرمایه‌های آیندگان برای منفعت امروز است، بر این اساس فعالیت‌های معدن‌کاری باید با رعایت اصول زیست‌محیطی باشد و سازمان محیط زیست باید ضوابط مشخصی برای پهنه‌ها در اختیار معدن‌کاران قرار دهد. 

دهقانی تصریح‌کرد: برای تشویق معدن‌کاران به‌منظور توسعه معدن‌کاری سبز، ۲ درصد یارانه سود تسهیلات از سوی این صندوق در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایرنا، معدن‌کاری سبز به‌عنوان یک رویکرد معتدل در قبال مشکلات صنعتِ معدن معرفی می‌شود، چارچوبی که با ایجاد ساختاری پایدار زمینه را برای تحقق مبانی توسعه پایدار در صنعت معدن فراهم می‌کند به‌گونه‌ای که بهترین شرایط از نظر اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی در صنعت معدن حاکم شود.