تاریخ انتشار : پنجشنبه 12 اسفند 1400 - 12:18
کد خبر : 19476

قدردانی رئیس‌جمهور از وزارت نفت و نیرو بابت تأمین سوخت زمستانی

قدردانی رئیس‌جمهور از وزارت نفت و نیرو بابت تأمین سوخت زمستانی

قدردانی رئیس جمهور از وزارت نفت و نیرو، افزایش تولید برق، دیدار معاون وزیر نفت با مشاور عالی رئیس جمهور قرقیزستان و توافق اوپک پلاس از جمله مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار مهر قدردانی رئیس‌جمهوری از وزارت نفت برای تأمین سوخت زمستانی، پلکانی کردن قبوض آب، عدم تأمین آب کشت‌های خارج از الگو، افزایش ۹ درصدی تولید برق نیروگاه‌های حرارتی و برنامه‌ریزی قرقیزستان برای خرید نفت از ایران و توافق اوپک‌پلاس بر سر افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت در آوریل از جمله مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته گذشته بود.
قدردانی رئیس‌جمهوری از وزارت نفت برای تأمین سوخت زمستانی
سیدابراهیم رئیسی در نشست روز یکشنبه هیئت دولت (هشتم اسفندماه) پس از دریافت گزارشی مبنی بر عبور از اوج مصرف گاز و برداشته شدن همه محدودیت‌های برای صنایع در زمینه مصرف گاز، ضمن قدردانی از تلاش‌های وزیران نفت و نیرو و کارکنان این دو وزارتخانه برای تأمین پایدار گاز و برق در فصل زمستان باوجود افزایش مقدار مصرف، آن را نمونه‌ای موفق از مدیریت امور به نفع مردم دانست.
پلکانی کردن قبوض آب
علی‌اکبر محرابیان در بازدید از مؤسسه تحقیقات آب ضمن اینکه اصلاح حکمرانی آب و سرعت دادن به طرح‌های آبی کشور را جزو محورهای اساسی برنامه خود در حوزه آب دانست، از پلکانی شدن تعرفه‌های آب خبر داد و گفت: در رابطه با اصلاح تعرفه‌های آب گفت: در مورد این موضوع ما آئین نامه را به هیئت دولت فرستادیم منتظر تصویب هستیم. در این آئین نامه افرادی که زیر الگو مصرف می‌کنند هیچ نگرانی ندارند افرادی که بالای الگو مصرف می‌کنند باید مصرف خود را کاهش دهند تا مشمول افزایش قیمت نشوند.
افزایش ۹ درصدی تولید برق نیروگاه‌های حرارتی
ناصر اسکندری، معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با اشاره به تأمین ۹۰ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی، گفت: میزان تولید برق این واحدها طی یازده‌ماهه امسال ۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
وی افزود: سال آینده بیش از ۱۰۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در نیروگاه‌های سراسر کشور اجرا می‌شود، گفت: تاکنون حدود ۵۸ درصد از برنامه یاد شده برای افزایش آمادگی این واحدها آغاز شده است.
عدم تأمین آب کشت‌های خارج از الگو
در هفته‌های گذشته اخباری مبنی بر کشت‌های آب بر در مناطقی از استان خوزستان که نگرانی از بابت بحران آب آن‌ها وجود دارد به گوش رسید. در همین رابطه وزیر نیرو گفت: اگر کشت خارج از الگوی وزارت جهاد کشاورزی باشد تأمین آب نخواهد شد بنابراین کشاورزان با انجام کشت بدون برنامه متضرر خواهند شد.
وی با تاکیدبر لزوم مدیریت منابع آبی افزود: برای مدیریت مخازن سدها، ابتدا حجم مخازن تعیین وسپس متناسب با آن الگو و محدوده کشت تعیین می‌شود.
برنامه‌ریزی قرقیزستان برای خرید نفت از ایران
مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در دیدار با رئیس هلدینگ دولتی قرقیزستان و مشاور عالی رئیس‌جمهوری این کشور و سفیر قرقیزستان در تهران گفت: پیرو مذاکره‌های انجام‌شده در حاشیه برگزاری نمایشگاه ایران‌پلاست با سفیر قرقیزستان درباره علاقه‌مندی این کشور برای خرید محصولات پتروشیمی از ایران، هماهنگی‌های لازم برای دریافت مجوزها برای امضای قرارداد تجاری در آینده نزدیک در حال انجام است.
معاون وزیر نفت درباره هدف هلدینگ دولتی قرقیزستان برای استفاده از ظرفیت‌های بندرعباس و ایجاد دفتر برای گسترش روابط با ایران گفت: بندرعباس، بندری بسیار مهم و راهبردی است و با توجه به وجود برخی معافیت‌ها در بخش‌های مختلف، این بندر می‌تواند زمینه‌ساز افزایش همکاری‌های آینده باشد.
همچنین مشاور رئیس‌جمهوری قرقیزستان با تأکید بر توانمندی‌های ایران در صنعت پتروشیمی، ادامه داد: در زمینه خرید نفت نیز در حال بررسی و مطالعه هستیم تا نیازهای پالایشگاه یک میلیون تنی کشور به نفت خام را در صورت امکان از ایران تأمین کنیم.
توافق اوپک‌پلاس بر سر افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت در آوریل
اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود که کمتر از بیست دقیقه طول کشید، در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا به محدودیت عرضه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایان بخشند، این تصمیم از ماه اوت اجرایی شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.