تهران – ایرنا- نگرانی در مورد مازاد عرضه بر تقاضا در بازار نفت، افزایش سویه‌های کرونا و کندی رشد اقتصادی ناشی از آن، باعث کاهش قیمت نفت شد.

به گزارش دوشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، براساس این گزارش، قیمت نهایی شاخص نفت خام برنت تحویل ماه سپتامبر (شهریور/ مهرماه) ۸۹ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش یافت و به بشکه‌ای ۷۴ دلار و ۶۶ سنت رسید.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز روز دوشنبه برای تحویل ماه آگوست (مرداد/ شهریور) با ۱.۴ درصد کاهش (۱.۰۱ دلار) به بشکه‌ای ۷۳.۵۵ دلار رسید.

هفته گذشته نیز ای دو نفت خام، یک درصد از ارزش خود را از دست داده بودند، درحالی که تا پیش از آن قیمت این ماده سوختی به بالاترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۸ رسیده بود و نفت خام برنت به بالای ۷۷ دلار در هر بشکه داد و ستد شد.

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که وزیران مالی کشورهای عضو گروه ۲۰ نسبت به شیوع سویه‌های ویروس کرونا و عدم دسترسی عادلانه کشورهای در حال توسعه به واکسن کرونا هشدار داده‌اند، موضوعی که بهبود اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند.

مذاکرات اوپک پلاس هفته گذشته و به دنبال اختلاف شدید عربستان و امارات در مورد چگونگی تمدید فریز نفتی، گفت وگوها در مورد توافق تولید را متوقف شد.

این درحالی است که عربستان و عمان روز دوشنبه بر ادامه همکاری میان اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت تأکید کردند.

کارشناسان حوزه نفت، کندی رشد اقتصادی ناشی از گسترش سویه‌های کرونا در سطح جهان، و مازاد عرضه نفت در بازارها به ویژه در سایه دستیابی احتمالی ایران با کشورهای غربی و رفع تحریم‌های اقتصادی آمریکا را مهم‌ترین علت کاهش نفت اعلام می‌کنند.