تهران – اقتصادی برتر – مجتمع کارخانه های فرآوری منگنز رباط کریم که از ابتدای دهه ۸۰ کارش متوقف شده بود، با سرمایه گذاری ۱۷۰ میلیارد تومانی ، امروز (سه شنبه) با حضور معاون معدنی وزیر صمت، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت کشور و برخی دیگر از مقامات باز راه اندازی شد و به چرخه تولید بازگشت.

به گزارش ایرنا،بیژن پناهی‌زاده مدیر مجتمع کارخانه های فرآوری منگنز رباط کریم در آیینی که به این مناسبت پیش از ظهر چهارشنبه برگزار شد، اظهار داشت: فعالیت بهره‌برداری و استخراج سنتی از معدن منگنز رباط کریم از سال ۱۲۹۰ برای تولید فولاد برای جداره‌های توپ در زمان قاجار آغاز شد و از همین منگنز به روسیه هم ارسال می‌شد.

وی افزود: کارهای اکتشافی در سال های ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۶ در این معدن انجام؛ و در ۱۳۱۶ نخستین پروانه بهره‌برداری معدن منگنز در ایران برای این معدن صادر شد.

پناهی‌زاده با اشاره به فعالیت شرکت‌های روسی، آلمانی و انگلیسی در این معدن تا سال ۱۳۳۲، گفت: تا سال ۱۳۵۸ که معدن ملی شود بخش خصوصی در آن فعال بود.

وی اظهار داشت: به علت پایین بودن قیمت منگنز در طول سال‌ها و فعالیت ۴ معدن منگنز در کشور و نیز واردات منگنز در دهه ۷۰ با عیار بالا، استخراج به همان روش قدیم در معدن منگنز رباط کریم انجام می شد و ۴۰۰ پرسنل در این معدن بودند که بازنشست شدند و پس از آن هم کارهای اکتشافی لازم در معدن انجام نشد.

پناهی‌زاده ادامه داد: معدن از ابتدای دهه ۸۰ تعطیل شد و مختصر تولیدی در آن وجود داشت. کارهایی هم که برای فرآوری باید انجام می شد به دلایلی چون عدم تامین هزینه، و نبود فناوری صورت نمی‌گرفت.

وی گفت: سال ۱۳۹۶ اکتشاف‌های اولیه در معدن آغاز شد و بعد از آن مجوز اکتشاف‌های تکمیلی با رای شورای عالی معدن صادر و حدود یک میلیون تن ذخیره کشف شد که میزان ۱۰۰ هزار تن آن که به رویت رسیده بود، تایید گردید.

در سال ۱۳۹۹ معدن بازگشایی و سرمایه گذاری برای ایجاد کارخانه فرآوری ایجاد شد.

وی سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای این کار را حدود ۷۰ میلیارد تومان بدون استفاده از تسهیلات دولتی و با تامین از طریق هیات مدیره اعلام کرد و افزود: کارخانه امروز افتتاح می‌شود و عملیات اجرایی احداث کارخانه بریکت سازی و فرآوری و خردایش جدید با ظرفیت سه برابر فعلی و سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان آغاز می‌شود و سال دیگر از این ۲ پروژه نیز بهره‌برداری می‌شود.

پناهی‌زاده همچنین خواستار صدور مجوز ساخت کارخانه سیلیکو منگنز در معدن با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر شد و گفت: با این اقدام و با توجه به فعالیت کارخانه های موجود نیازی به واردات سیلیکو منگنز نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: تقاضای صدور اکتشاف مجدد برای محدوده معدن منگنز را داریم که تاکنون در یک سوم آن فعالیت صورت می‌گرفت و در مابقی آن کارهای اکتشافی انجام نشد که پیش بینی ما ذخیره بسیار خوب اکتشافی علاوه بر یک میلیون تن فعلی است که نیازی به واردات منگنز وجود نداشته باشد.