کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: چالش آب تبدیل به یکی از موضوعات بسیار مهم در جوامع بشری شده و تنها با توسعه مناسب زیرساخت‌ها و ترویج فرهنگ مصرف بهینه می‌توان بر مشکلات این حوزه غلبه کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «منوچهر فخری» روز دوشنبه در مراسم افتتاح طرح آبرسانی روستای «مومه‌ای» شهرستان اسلام آبادغرب به مناسبت هفته دولت افزود: موضوع آب تبدیل به یکی از چالش های جدی و مهم در همه جوامع شده و این حوزه در مقایسه با نفت، گاز و برق از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار شده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه خشکسالی یکسال اخیر مشکلات بسیاری را برای حوزه های مختلف کشاورزی و آب شرب استان ایجاد کرده و طی این مدت تلاش های بسیار گسترده و شبانه روزی توسط مدیریت ارشد استان و حوزه آب و فاضلاب برای حل مشکلات این حوزه انجام شده است.

فخری حل مشکلات آب را نیازمند تلاش در حوزه اجرایی و فرهنگ‌سازی دانست و گفت: خوشبختانه در حوزه اجرایی کارهای بسیار خوبی صورت گرفته و امروز هم شاهد بهره‌برداری از یک پروژه آبرسانی با هزینه ۱۵ میلیارد ریال هستیم که مشکل آب شرب یک هزار و ۳۶۸ نفر در قالب ۳۴۰ خانوار از مردم شریف این منطقه را مرتفع می کند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه این پروژه براساس وعده داده شده از سوی آبفای استان کرمانشاه در کمتر از یکسال به بهره برداری رسید که در این شرایط خشکسالی از شیرینی و حلاوت خاصی برخوردار است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه در ادامه به اهمیت فرهنگ‌سازی در مدیریت بهینه مصرف آب تاکید کرد و گفت: اگر مردم به درستی از منابع موجود آب مصرف کنند و زیرساخت‌های متناسب با نیازهای جامعه فراهم شود، بی گمان شاهد کاهش بسیاری از مشکلات در حوزه‌های آب شرب، کشاورزی، دامپروری و باغداری و صنایع خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم در کشورهای توسعه‌یافته، فراگیر شدن فرهنگ استفاده بهینه از آب موجود است و آب در دین اسلام نیز از قداست بسیار زیادی برخوردار است و هر فرد مسلمان باید نسبت به مصرف نعمت های خدادادی احساس مسئولیت کند.

به گزارش ایرنا، پروژه آبرسانی روستای مومه ای شهرستان اسلام آبادغرب  با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال به بهره برداری رسید و جمعیتی بالغ بر یک هزار و ۳۶۸ نفر در قالب ۳۴۰ خانوار را تحت پوشش قرار می دهد.  

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است.

این استان ۵۴۰ هزار مشترک آب دارد که از این تعداد بیش از ۳۰۰ هزار مشترک مربوط به کلانشهر یک میلیون نفری کرمانشاه است.

۴۶۰ روستای استان کرمانشاه با حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت هم اکنون با تنش آبی و کم آبی روبرو است.