یک مقام مسئول گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان با ظرفیت تولید کل ۱۴۴۰ مگاواتی و مشارکت ۷۰ درصدی بخش داخلی ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید سرداری، مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت برق حرارتی صبح امروز در نشستی خبری با بیان اینکه نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان سه شنبه ۲۱ بهمن ماه سال جاری افتتاح می‌شود، گفت: در راستای افزایش تولید برق و پاسخگویی به رشد مصرف برق در منطقه استان اردبیل و همچنین با هدف افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، احداث واحدهای بخار نیروگاه اردبیل در دستور کار قرار گرفت که در نتیجه این اقدام شاهد افزایش ۵۰ درصدی راندمان این نیروگاه هستیم.

وی افزود: مبنای قانونی قرارداد این نیروگاه بند ۱۹ قانون بودجه کشور در سال ۹۲ بوده و مکانیزم بازگشت سرمایه آن از محل صرفه جویی سوخت است. به این ترتیب سرمایه گذار اقدام به احداث نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی کرده است و پس از بهره برداری رسیدن واحدها هزینه سرمایه گذار از محل صرفه جویی سوخت تأمین می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه این نیروگاه دارای شش واحد گازی و سه واحد بخار است اظهار داشت: ظرفیت واحد گازی و بخار در شرایط استاندارد برای هر واحد ۱۶۰ مگاوات است.

به گفته سرداری، ظرفیت تولید برق این نیروگاه در کل و در شرایط استاندارد ۱۴۴۰ مگاوات است و راندمان آن نیز در بخش گاز رقم ۳۱ درصدی و در بخش سیکل ترکیبی عدد ۴۵ درصدی را به خود اختصاص می‌دهد.

وی، سوخت اصلی این نیروگاه را گاز و سوخت پشتیبان را گازوئیل اعلام کرد و ادامه داد: در نتیجه بهره برداری کامل از این نیروگاه شاهد صرفه جویی ۷۹۹ متر مکعبی گاز و معادل آن به طور تقریبی گازوئیل در سال هستیم.

مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه هدف از اجرای این پروژه افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور به میزان ۴۸۰ مگاوات و بالا بردن راندمان نیروگاه به میزان ۵۰ درصد است، گفت: صرفه جویی مصرف سوخت و همچنین کاهش آلایندگی محیط زیست از جمله اهداف این پروژه است. هزینه احداث سه واحد بخش بخار سیکل ترکیبی ۴۱۰ میلیون یورو بوده است که از این رقم ارزی ۷۵ درصد آن از صندوق توسعه تأمین شده و مابقی مبلغ ارزی آورده سرمایه گذار است که این رقم هزینه سرمایه گذاری کلی ارزی معادل ۱۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان است.

سرداری هزینه احداث واحد یک بخش بخار سیکل ترکیبی این نیروگاه را ۱۴۰ میلیون یورو معادل ۳,۵۰۰ میلیارد تومان دانست و اظهار داشت: نرخ تسعیر برای هر دلار را معادل ۲۵ هزار تومان محاسبه کردیم. از سویی دیگر ۲۵۰ میلیارد تومان آورده ریالی به این طرح است که ۷۰ درصد آن تأمین شده است. البته بخشی از این منابع مورد نیاز برای این پروژه از محل آورده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تأمین شده و هنوز این مبلغ را به آنها بازنگردانده ایم.

سرداری با بیان اینکه پیش بینی می‌شود تابستان سال آینده واحد دو و آبان ماه سال آینده واحد سه این نیروگاه به مدار مصرف بیاید، توضیح داد: مصرف هر واحد بخار حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز است که تأمین آن بسته به میزان تولید برق متفاوت است که برنامه ریزی ها برای سوخت رسانی به نیروگاه‌های کل کشور توسط وزارت نیرو و نفت انجام می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، بالغ بر ۷۰ درصد تجهیزات این نیروگاه ساخت داخل و ۳۰ درصد خارجی است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره اینکه چالش مصرف گاز نیروگاه به ویژه در نیمه دوم سال که محدودیت گازرسانی وجود دارد به چه شکل خواهد بود، گفت: معمولاً در فصل سرد سال از سوخت دوم که گازوئیل است استفاده می‌کنیم و با هدف ایجاد پایداری در تأمین سوخت نیروگاه مخازن ذخیره ۱۲۰ میلیون لیتری گازوئیل را احداث کردیم البته در سال جاری پیش از موعد هر ساله و از آبان ماه به دلیل وجود چالش گازرسانی مجبور به استفاده از سوخت مایع شدیم. گفتنی است هر ۱۰ واحد بخار که به نیروگاه‌های کشور اضافه می‌شود یک درصد به راندمان برق کل کشور اضافه خواهد شد.