تاریخ انتشار : شنبه 18 تیر 1401 - 10:06
کد خبر : 20383

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین

پشتیبانی ۴۰ درصدی منطقه گل‌گهر از صنعت فولاد

پشتیبانی ۴۰ درصدی منطقه گل‌گهر از صنعت فولاد
مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین در مراسم بهره‌برداری رسمی از خط ۳ کارخانه کنسانتره این شرکت گفت: منطقه گل‌گهر با عظمتی فوق‌العاده 40 درصد پشتیبانی از فولاد کشور را در اختیار دارد که بیش از 22 هزار نفر در منطقه گل‌گهر و حدود 6 هزار نفر در شرکت گهرزمین مشغول به کار هستند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اقتصادی برتر به نقل از روابط عمومی شرکت سنگ آهن گهرزمین، مراسم بهره‌برداری رسمی از خط ۳ کارخانه کنسانتره شرکت سنگ آهن گهرزمین با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، امام جمعه سیرجان، استاندار کرمان، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در سالن همایش گهرزمین برگزار شد.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین عنوان کرد: استانداران با اختیارات در شورای تامین و شورای معادن باید مناطق واکاوی نشده را به شرکت‌های پرتوان واگذار کنند نه افراد دلال.

محمد فلاح ضمن خوش‌آمدگویی به مدعوین حاضر در این مراسم، گفت: در منطقه سیرجان هر روز یک افتتاح یا کلنگ‌زنی داریم و منطقه گل‌گهر با عظمتی فوق‌العاده ۴۰ درصد پشتیبانی از فولاد کشور را در اختیار دارد که بیش از ۲۲ هزار نفر در منطقه گل‌گهر و بیش از ۶ هزار نفر در شرکت گهرزمین مشغول به کار هستند.

وی افزود: کارگران در شرایط بد آب و هوایی و وضعیت نامناسب زیست‌محیطی در گودهای معدنی فعالیت می‌کنند که سنگینی هوا در این مناطق سبب تنگی نفس می‌شود و فعالیت در این شرایط دشوار است.

فلاح عنوان کرد: همچنین شرایط بد آب و هوایی و مشکلات خرید ماشین‌آلات، بهره‌برداری از کارخانه‌های منطقه گل‌گهر را دشوار کرده است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین اظهار کرد: مدیران مجموعه گل‌گهر یک هزار میلیارد تومان از پیش پرداخت کردند و طلسم استفاده از آب دریا را شکستند که اگر پشتیبانی استاندار وقت کرمان و پرداخت‌های گل‌گهر نبود این آب امروز در اختیار سیرجانی‌ها نبود. انجام پروژه انتقال آب یک طلسم بود و اگر این کار ادامه یابد مشکلات خشکسالی در استان به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

فلاح گفت: عمر کارخانه‌ها به جای ۱۰ سال باید به ۳۰ سال برسد؛ چرا ما بیش از دو میلیون تن گندله بر زمین داریم و در کشور این آمار هشت میلیون تن است اما مشتری ندارد؟

وی ابراز کرد: چرا تامین ماشین‌آلات معدنی در شرایط تحریمی باید قطعه قطعه به کشور وارد شود و زمان ترخیص جنازه تحویل بگیریم؟

فلاح بیان کرد: چرا پهنه جیرفت که در طول و عرض وسیع مطالعه شده است، به دنبال حفاری آن نیستیم؟ آماده دسترسی به این توده‌ها و جبران بیکاری ناشی از بین رفتن محصولات کشاورزی استان کرمان را داشته باشیم و با این کار اشتغال در جنوب کرمان را ایجاد کنیم.

وی افزود: چقدر در انتقال جمعیت کار به سواحل دریای عمان وقت گذاشیم؟ چرا محلی برای دپو و حوضچه باطله فولاد در منطقه گل‌گهر نداریم؟ چرا مشکلات مانع رشد کارآفرینی بیشتر شده است؟

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین ادامه داد: چرا ۴۲ مگاوات برق مورد نیاز ما به ۲٫۵ مگاوات تقلیل یافته و بسیاری از کارخانه‌ها را برای نداشتن برق تعطیل کردیم یا در احداث نیروگاه کمتر موفق بودیم؟

وی مطرح کرد: استانداران با اختیارات در شورای تامین و شورای معادن باید به جای افراد دلال، مناطق واکاوی نشده را به شرکت‌های پرتوان واگذار کنند.

فلاح تصریح کرد: شرایطی باید ایجاد شود تا افراد با استعداد کار بیایند تا در آینده اشتغال‌زایی خوبی شکل گرفته شود. اجرای این پروژه برای ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌کند.

افزایش قدرت مالی شرکت گهرزمین

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره‌برداری از خط سوم کنسانتره گهرزمین در سیرجان با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون تن استخراج مواد معدنی در کشور وجود دارد‌، افزود: سال گذشته در خام‌فروشی تنها 4.5 میلیون تن صادرات داشتیم اما گرفتار نیمه خام‌فروشی هستیم.

وی اظهار کرد: بیش از هفت میلیون تن فولاد نیمه خام از کشور صادرات کردیم؛ در حالی که شرکت‌هایی داریم که ورق فلزی وارد می‌کنند. پس زنجیره تولید در کشور ناقص است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اولویت ما تکمیل زنجیره‌های تامین و توزیع مناسب در مناطق جغرافیایی و متناسب ارزش افزوده است، اظهار کرد: در تکمیل زنجیره تولید فولاد نقص داریم و بیکاری، مهاجرت، آلودگی و انباشتگی نیز وجود دارد و سودهای زنجیره معادن نیز بالا و پایین است.

فاطمی امین تصریح کرد: در حوزه معدن و صنایع معدنی از نیروی توانمندی برخورداریم و خوشبختانه قدرت مالی این شرکت‌ها از جمله شرکت گهرزمین بسیار افزایش پیدا کرده و از مسیر فرصت بلوغ صنعت و توانمندی مالی باید مسائل و مشکلات را رفع کنیم.

وزیر صمت افزود: شرکت‌های بزرگ علاوه بر طرح‌های توسعه خود به توسعه صنعت در سایر مناطق هم توجه داشته باشند.

فاطمی امین ابراز کرد: شرکت‌هایی در کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال سود خالص دارند بنابراین یک شرکت ما سود خالصی بیش از بودجه عمرانی کل کشور دارد.

وی ادامه داد: قانون معادن الزام کرده که ۱۵ درصد از مالیات در منطقه معدنی هزینه شود و ۶۵ درصد وزارت صمت نیز به زیرساخت‌های صنعتی و معدنی بیاید.

وزیر صمت افزود: قانون بازگشت ۱۵ درصد را در دولت مطرح کردیم و دولت برای نخستین بار آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس فرستاد که مصوب شد و این ۱۵ درصد از امسال قانونا نمی‌تواند در جای دیگری هزینه شود.

وی تصریح کرد: مردم خیلی از وضعیت گستردگی و عمق صنعت و معدن کشور مطلع نیستند و یکی از این راه‌های ارتباطی گردشگری، صنعتی و معدنی است که جذابیت ویژه‌ای دارد، باید دو واژه صنعت‌گردی و معدن‌گردی را به ادبیات مردم اضافه کنیم.

فاطمی امین ادامه داد: این کار را طی چند ماه گذشته با مجتمع مس رفسنجان آغاز کردیم که حالت آزمایشی دارد و امیدواریم این کار در شرکت‌های گهرزمین و گل‌گهر هم ادامه یابد.

باید به جوانان این مرز و بوم افتخار کنیم

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود حسینی، امام جمعه سیرجان نیز با اشاره به لزوم توجه به ظرفیت‌های معدنی و صنعتی منطقه گل‌گهر، افزود: باید به جوانان این مرز و بوم افتخار کنیم که با دانش فنی خود در اوج تحریم‌ها به قله افتخار رسیدیم و با تکیه بر توان بومی بیشتر تجهیزات این کارخانه از تولیدات داخلی تامین شده و در مقایسه با کارخانه‌های مشابه به میزان ۷۵ درصد از توان و ظرفیت داخلی بهره برده است.

نرخ رشد اقتصادی استان مثبت بوده

استاندار کرمان با اشاره به تاسیس شرکتی با هدف توسعه اکتشافات معدنی استان، گفت: در قدم بعدی کل پهنه استان اکتشاف خواهد شد و امیدواریم وزارت صمت این اجازه را بدهد. 

محمد مهدی فداکار در آیین افتتاح خط ۳ کارخانه تولید کنسانتره شرکت گهرزمین در شهرستان سیرجان افزود: با کمک شرکت‌های معدنی و وزارت صمت شرکتی در استان کرمان تشکیل شد که پروژه‌ها را برای سرمایه‌گذاری تامین مالی می‌کند و یکی از کارهای بزرگ در این شرکت بحث اکتشاف است که مس و گل‌گهر در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی اظهار کرد: مالیات استان کرمان از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده و حقوق دولتی معادن از ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که این امر توان استان را می‌گیرد.

استاندار کرمان گفت: در حالی که بودجه عمرانی استان کرمان سه هزار میلیارد تومان است، بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد حقوق دولتی معادن است.

وی با بیان اینکه اختیارات شورای معادن کاهش یافته است، افزود: شاهد توازن توسعه در استان نیستیم؛ ۱۱ درصد از جمعیت استان زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت را شامل می‌شود.

فداکار با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی استان به برکت معادنی چون گهرزمین همیشه مثبت بوده است، عنوان کرد: منطقه گل‌گهر ۱۸ هزار کارگر را سهامدار این شرکت کرده که امیدواریم این فرایند ادامه یابد.

استاندار کرمان تصریح کرد: از محل تبصره ۶ قانون معادن میزان سه میلیارد تومان به استان کرمان پرداخت شده در حالی که قانون به صراحت می‌گوید دولت به اجرای این قانون مکلف است و از چند هزار میلیارد تومانی که از استان خارج می‌شود، مبلغی ناچیز برمی‌گردد.

فداکار گفت: جاده‌های ما با تردد خودروهای سنگین معادن از بین رفته است اما پول خط کشی آن‌ها را هم نداریم.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از معدن شماره ۳ جنوبی حق گهرزمین است، افزود: شرکت‌های معدنی طی اقدامی بزرگ آب خود را از خلیج فارس تامین کردند که اجرای خطوط بعدی آن نیز پیگیری می‌شود و این شرکت‌ها بار برق را با تولید انرژی خورشیدی از دوش دولت بر می‌دارند.

۶۷ درصد کل وصولی مطالبات در بخش حقوق دولتی معادن از استان کرمان

شهباز حسن پور، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس در این مراسم، گفت: ۲۵ درصد اقتصاد کشور در مجموعه وزارت صمت است و خیلی‌ها نمی‌دانند حجم کار این وزارتخانه چقدر زیاد است.

وی بیان کرد: ۶۷ درصد کل وصولی مطالبات در بخش حقوق دولتی معادن از استان کرمان بوده و ۳۳ درصد مابقی متعلق به سایر استان‌های کشور است و باید ۶۵ درصد این پول به وزارت صمت برگشت داده شود و وزارتخانه برای تکمیل زیرساخت‌های آن استان هزینه کند اما حتی یک درصد آن به کرمان بازنگشته است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از گرفتن اختیار تبصره ۵ از شورای معادن توسط معاونین وزیر صمت، از فاطمی امین درخواست کرد با توجه به اینکه در ۱۰ کیلومتری گهرزمین آب خوردن ندارند و برای رفع برخی از مشکلات استان، دوباره اختیار تبصره ۵ را به استاندار دهید.

حسن‌پور افزود: پنج هزار و ۴۰۰ توده معدنی در استان کرمان بلاتکلیف است و اگر دستور شروع آن داده شود، انقلاب معدنی رخ خواهد داد. ۴۷۸ معدن فعال داریم و ۲۲ معدن را نیز برخی در اختیار دارند.

تلاش و همت متخصصان و کارگران گهرزمین

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان سیرجان ضمن قدردانی از تلاش و همت متخصصان و کارگران زحمتکش منطقه گل‌گهر به‌ویژه شرکت سنگ آهن گهرزمین، گفت: این شرکت در راستای نیل به اهداف برنامه‌های توسعه‌ای خود، بهره‌برداری از خط سوم تولید کنسانتره با ظرفیت دو میلیون تن به صورت رسمی با حضور وزیر صمت به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: برای اجرای این طرح بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.