تهران – اقتصادی برتر – مجموع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹) تا هشتمین روز از آخرین ماه سال آبی، با کاهش ۳۸.۴ درصدی روبرو شده است و این در حالی است که براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی پاییز امسال هم وضعیت بارش‌ها کمتر از شرایط معمول خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سال آبی جاری(مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰) به گفته دست اندرکاران یکی از خشک‌ترین سال‌های ۵۰ سال اخیر است که این امر بر تداوم خشکسالی‌های کشور افزوده و بسیاری از مناطق را با بحران بی آبی و کم آبی روبرو ساخته است.

آخرین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان می‌دهد، از ابتدای سال آبی جاری(ابتدای مهرماه ۱۳۹۹) تا هشتم شهریورماه که آخرین ماه این سال آبی است، ۱۴۲.۹ میلی‌متر بارندگی رخ داده و این در حالی است که این میزان در دوره بلندمدت ۲۳۸.۱ میلیمتر بوده است.این رقم حکایت از کاهش ۳۸.۴ درصدی بارش‌ها دارد.

بر این اساس، وضعیت بارش‌ها از ابتدای فصل تابستان تا هشتم شهریور نیز برابر با ۱۳.۱ میلی‌متر به ثبت رسیده است.

اما از ابتدای شهریورماه تا روز هشتم آن تنها ۰.۳ میلیمتر بارندگی رخ داده که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۱.۱ میلی‌متر بوده از کاهش ۷۳.۶ میلی‌متری برخوردار شده است.

به گزارش ایرنا، امروز کارشناس سازمان هواشناسی گفت: از امروز تا پایان هفته در بیشتر مناطق کشور، جوی آرام و پایدار پیش‌بینی شده است. اما از روز جمعه تا یکشنبه با توجه به شمالی شدن جریانات بر روی سواحل خزر، در استان‌های واقع در سواحل دریای خزر، همچنین اردبیل، آذربایجان‌غربی و شرقی و بتدریج در خراسان شمالی افزایش ابر همراه با رگبار باران، گاهی رعدوبرق، و وزش باد شدید موقت و همچنین کاهش محسوس دما در این مناطق پیش‌بینی شده است.