مدیرعامل توانیر از صرفه جویی ۵۰ هزار میلیارد تومانی صنعت برق با کاهش تلفات شبکه سراسری برق کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده در این بخش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از توانیر؛ محمد حسن متولی زاده در هشتمین کنفرانس منطقه‌ای سیرد به عنوان مهمترین رویداد علمی صنعت توزیع برق کشور، سال ۹۹ را سخت‌ترین سال صنعت برق برشمرد و افزود: امسال با توجه به گرمای شدید و مداوم، شرایط کرونایی، زمستان سردی که با کمبود سوخت نیروگاهی همراه بود و کمبود منابع مالی، سخت‌ترین سال صنعت برق، با سربلندی سپری شد.

وی با اشاره به رشد میانگین ۷ درصدی پیک مصرف در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته این روند متوقف و رشد پیک در دوسال متوالی به یک درصد محدود شد که همین موضوع باعث حفظ سرمایه گذاری‌های صورت گرفته، افزایش راندمان و کاهش هزینه‌های کشور شده است.

متولی زاده یاداور شد: این اقدام باعث شد تا از سرمایه گذاری انجام شده و انرژی اولیه بیشتر استفاده کنیم.

وی همچنین به برنامه‌ریزی و نظم دهی به پروژه‌های صنعت برق نیز اشاره کر و گفت: این پروژه‌ها در قالب پویش هر هفته الف ب ایران نظم یافت.

متولی زاده ادامه داد: در بخش پروژه‌های سازوکاری نیز، صنعت برق با راه اندازی مرکز پایش، پیشتاز بود.

مدیرعامل توانیر از کاهش تلفات برق به عنوان یکی از مهمترین فعالیت‌ها و عملکردهای صنعت برق یاد کرد و گفت: این اقدام به تنهایی باعث کاهش بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومانی هزینه‌های کشور شده است.

مدیرعامل توانیر همچنین از پرسنل و همکاران صنعت برق خواست با تمرکز بر دو محور فعالیت‌های انجام شده و دستاوردهای حاصل شده، با هدف مستندسازی فعالیت‌ها و نیازهای صنعت برق که یکی از مهمترین آنها مدیریت انرژی است، در کنفرانس‌های بین‌المللی و علمی حضور یابند و به تبادل تجربه بپردازند.

متولی زاده خاطرنشان کرد: به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین میزان یارانه انرژی را پرداخت می‌کنیم، نیازمند پرداختن و توجه بیشتر به این موضوع هستیم.

وی در عین حال به ظرفیت‌های در نظر گرفته شده در بودجه ۱۴۰۰ پرداخت و از مدیران استانی خواست تا بهره گیری از پتانسیل‌های موجود، در زمینه کاهش تلفات، مدیریت بار و کاهش پیک اقدام کنند.