تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش آمار حوادث به وقوع پیوسته در واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال ۱۴۰۰ از ابتدای امسال تا پایان خبرداد ماه خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی رسولیان» در نشست شورای هماهنگی کارگروه‌های مدیریت بحران شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: حوادث به وقوع پیوسته در واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در مدت یاد شده در هم‌سنجی با پارسال ۶۳ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۷۷ درصد کاهش داشته و روزهای بدون حادثه نیز از ۲.۵ درصد به ۳.۲ روز افزایش پیدا کرده است.

وی، دلیل این مهم را توجه به ممیزی ایمنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بیش از ۷۰ درصد واحدهای تولیدی به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه‌داد: اصل پیشگیری از وقوع حوادث و کنترل از مبداء همواره ملاک و هدف برنامه‌های در نظر گرفته شده این سازمان بوده است.

وی، تجزیه و تحلیل حوادث شغلی و ترویج درس‌آموزی از حوادث برای واحدهای تولیدی، ارزیابی ریسک واحدهای کوچک و متوسط در راستای کاهش هزینه‌های آن‌ها و ارائه نتایج در قالب مشاوره به‌منظور پیشگیری از حوادث، ممیزی ایمنی واحدها، آموزش‌های علمی و کاربردی گسترده، تجهیز و توسعه ناوگان خدمات ایمنی و آتش ‌نشانی و شبکه شیرهای آتش ‌نشانی را به‌عنوان مهمترین فعالیت‌های انجام شده در حوزه ایمنی و بهداشت شغلی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تحت پوشش این سازمان برشمرد.

ممیزی ایمنی ۷۰ درصد واحدهای صنعتی

رسولیان اضافه‌کرد: بیش از ۷۰ درصد واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز ممیزی ایمنی شده و نقاط تاثیرگذار در راستای کاهش آمار حوادث به آن‌ها مشاوره داده شده است.

وی ادامه‌داد: از سال ۱۳۹۶ تا پایان سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۴۷ هزار نفر ـ ساعت دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی برگزار شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان‌داشت: تعداد خودروهای عملیاتی امداد و نجات و اطفای حریق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز تا پایان پارسال به ۳۲۷ خودرو در ۲۷۴ ایستگاه رسیده، به‌طوری که اکنون ۷۹ درصد از واحدهای تولیدی مستقر و ۸۴ درصد از اشتغال موجود زیر پوشش خدمات آتش‌نشانی است.

به گزارش ایرنا، مطابق آخرین آمارها اکنون یک‌هزار و ۱۱ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد که ۸۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی در حال واگذاری بوده و بنگاه‌های اقتصادی در آنها فعال هستند.

تاکنون ۹ هزار و ۹۴۱ مگاوات برق و ۱۶ هزار و ۳۰۵ لیتر بر ثانیه آب برای این شهرک‌ها و نواحی صنعتی تامین شده و ۱۹۱ شهرک و ناحیه مجهز به تصفیه خانه آب شده است.