تهران- ایرنا- شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) اعلام کرد: براساس آخرین گزارش منتشر شده توسط دفتر تامین برق مراکز رمزارز، از مورخ سوم تا بیست‌وسوم مهرماه در مجموع ۲۳ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز با ۹۸۴ تعداد دستگاه کشف شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر)، این مراکز مصرفی بالغ بر یک هزار و  ۲۸۲ کیلووات داشته‌اند.

با کشف این تعداد، مجموع مراکز کشف شده به ۵ هزار و ۶۷۲ مرکز رسید.

تهران با ۲۰ مرکز، خراسان رضوی با ۹ مرکز و فارس با هشت مرکز، به ترتیب سه استانی هستند که بیشترین کشفیات مراکز استخراج رمزارز را داشته‌اند.

آمارها نشانگر رشد تعداد و نقش گزارش‌های مردمی در کشف و جمع آوری مراکز استخراج رمزارز غیرمجاز است.

براساس این آمارها درحالی که نقش گزارش‌های مردمی در کشف مراکز استخراج رمزارز غیرمجاز تا تاریخ ۱۹ شهریورماه ۱۱ درصد بوده است، این میزان در گزارش مورخ سوم مهرماه  به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

این آمار همچنین بیانگر آن است که تاثیرگذاری گزارش‌های مردمی در کشف مراکز استخراج رمز ارز غیرمجاز با رشد ۲۶ درصدی، به ۵۶ درصد در گزارش منتهی به ۲۳ مهرماه رسیده است.

به گزارش ایرنا، شرکت مدیریت شبکه برق ایران هشتم مهرماه اعلام کرد که تاکنون تعداد ۲۱۹ هزار و ۳۶۳ دستگاه ماینر غیرمجاز به ظرفیت مصرف ۶۱۷ هزار و ۹۳۱ کیلووات در کشور کشف شده است.

ماینر، دستگاه تولیدکننده رمز ارز است. رمز ارز نوعی دارایی دیجیتال است که به طور غیرمتمرکز تولید و نگهداری می‌شود و برای استخراج رمز ارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است.

متوسط انرژی مورد نیاز برای استخراج هر بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز ساخته شده، حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود که این انرژی به صورت متوسط معادل مصرف برق بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک روز است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی( Cambridge، ۲۰۲۱) در حال حاضر متوسط مصرف برق سالانه کل شبکه جهانی بیت کوین در حدود برابر ۹۶ میلیارد کیلووات ساعت برآورد می‌شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.