تهران-ایرنا- مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به کمبود ۳۱۰ میلیون متر مکعب ذخیره آبی گفت: سال آبی آینده (مهرماه امسال) سال سختی در انتظار شهروندان تهرانی خواهد بود.

محمد شهریاری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به اینکه در ماههای اخیر ورودی آب به سدها با روند کاهشی تصاعدی مواجه بوده، بیان داشت : از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون متر مکعب ورودی آب به دریاچه سدهای پنجگانه تهران بوده، در حالی است که  در مدت مشابه سال آبی گذشته این میزان دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون متر مکعب بوده است.

 وی افزود :به عبارتی ورودی آب به مخازن سدهای تامین کننده آب شرب شهرهای تهران و کرج ۴۰ درصد کاهش یافته است.

شهریاری همچنین با اشاره به میزان بارندگی در استان تهران بیان داشت: وضعیت بارندگی در حوزه آبریز سدهای استان تهران از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته متاسفانه کاهش ۳۶ درصدی را نشان می دهد و این کاهش میزان بارندگی موجب شده است که در فصل آبگیری نتوانیم آبگیری مناسبی در سدهای استان تهران انجام دهیم.

وی با تاکید بر وضعیت خشکسالی در کشور و به ویژه استان تهران، گفت: از شهروندان درخواست می‌کنیم در مصرف آب صرفه جویی و مدیریت مصرف را مدنظر داشته باشند تا بتوانیم تامین آب مطمئنی را در روزهای آتی فصل تابستان داشته باشیم و با مشکلات و چالش‌های جدی در تامین پایدار آب مواجه نشویم.

شروع سال آبی در ایران از ابتدای پائیز است، به این ترتیب یک سال آبی در ایران از یکم مهرماه شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه دارد.