تاریخ انتشار : سه شنبه 5 اسفند 1399 - 9:06
کد خبر : 2245

گزارش آماری تحلیلی عملکرد ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۹ شرکت های بیمه

گزارش آماری تحلیلی عملکرد ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۹ شرکت های بیمه

اداره کل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی گزارش آماری تحلیلی عملکرد ۱۰ماهه اول سال ۱۳۹۹ را در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر کرد.

به گزارش اقتصادی برتر به نقل از روابط عمومی بیمه تعاون به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، حسن رضا عباسیان فر مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فنی از رشد حدود ۳۷ درصدی رشد حق بیمه نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۶۵٫۷ و ۳۲٫۴ هزار میلیارد تومان است. تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۳۶٫۹ و ۲۴ درصد رشد بوده است.

همچنین نسبت خسارت بازار با ۵٫۱ واحد کاهش (در مقایسه با ۱۰ ماهه اول سال قبل) به ۴۹٫۲ درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود. شایان ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث “نسبت خسارت” در این مدت نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد.

عباسیان فر از بیمه های غیر زندگی (با ۱۵۴٫۹ %)، حوادث راننده (با ۷۲٫۳ %)، درمان (با ۶۹٫۶ %)، شخص ثالث-مازاد (با ۵۶٫۹ %) و کشتی (با ۴۹٫۷ %) به عنوان۴ رشته با نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه نام برد و گفت: سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۶۸٫۴ و ۶۹ درصد بوده است.

وی افزود: ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۳۲٫۲، ۲۰٫۶و ۱۵٫۲ درصد سهم بیشتری از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است. البته سهم رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی رشته ها در بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

همچنین در این مدت، حدود ۵۴٫۴ میلیون بیمه نامه صادر و نزدیک ۲۹٫۱ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است. تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ترتیب ۷٫۵درصد کاهش و۴۶٫۲ درصد افزایش داشته است.

رشد تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، به دلیل افزایش (۵۲٫۴ درصدی) این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۹۱٫۸ درصدی) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.