تهران- ایرنا- عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های او را جامع و مطابق اسناد بالادستی عنوان کرد و گفت: فاطمی امین بسیار نتیجه محور است و حرف کلی نمی‌زند و پروژه‌ها را براساس زمان و مکان تعریف و مشخص کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، خلیل بهروزی فر در  نشست علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در موافقت با سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اظهارات نماینده گرمسار،  گفت: نکاتی که اردشیر مطهری به عنوان مخالف مطرح کرد دغدغه‌های او به عنوان مخالف بوده که با توجه به مشکلاتی  که در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بحث اشتغال در دولت یازدهم و دوازدهم به وجود آمده، انتظار این است که این دغدغه‌ها از سوی فاطمی امین حل و فصل شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به ویژگی‌های فردی فاطمی امین،  گفت: او بسیار نتیجه محور است و حرف کلی نمی‌زند چیزی که امروز نمایندگان انتظار دارند در برنامه او  وجود دارد. فاطمی امین پروژه‌ها را براساس زمان و مکان تعریف و مشخص کرده است.

بهروزی فر، وزیر پیشنهادی صمت را دارای اشراف کامل در موضوعات اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: فاطمی امین دارای چارچوب و ضوابط کاری مشخص است و اعتقاد عمیق به سیستم نظارت، کنترل و پایش پروژه دارد و از همه ظرفیت‌ها برای تحقق آن استفاده می‌کند.  

وی، وزیر پیشنهادی صمت را پاکدست، ساده زیست، مومن، انقلابی و متخصص دانست و عنوان کرد: فاطمی امین در بخش صنعت و تجارت تجربه دارد و قاطعانه به اصول و ارزش‌های انقلابی اعتقاد دارد و دارای فرهنگ بسیجی است و دیدگاه او فرهنگ ایثار، فداکاری، جنگ با اقتصاد است.

نماینده فومن با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت، آنرا دارای جامعیت عنوان کرد و افزود: ساختار و محتوای برنامه ارائه شده ناشی از مشکلات اصلی صنعت، معدن و تجارت است و با اسناد بالادستی مطابقت دارد. برنامه وی جامعیت دارد.

 بهروزی‌فر گفت: فاطمی امین برنامه خود را به شکل عملیاتی در ۵ طرح تقسیم‌بندی کرده است، کوتاه‌مدت، بلندمدت و تحولی، برنامه‌های بخشی در حوزه خودرو، معدن، لوازم خانگی، ماشین آلات کشاورزی و همچنین برنامه‌های استانی و شهرستانی، بین‌المللی تقسیم‌ و اولویت‌بندی کرده است.

وی با اشاره به محتوای برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت، یادآور شد: پیش‌بینی افزایش چشمگیر صادرات غیرنفتی به میزان دو برابر در ۴ سال، تنوع‌بخشی به روش‌های تجاری از جمله تأمین ارز به روش تهاتر، واردات اقلام ضروری در مقابل صادرات و یا با استفاده از ارز اشخاص، ایجاد کانال بانکی با کشورهای اولویت‌دار و هدف و کشورهای همسایه، استفاده از ظرفیت معاهده‌های چند جانبه مانند اوراسیا، انعقاد قرارداد قرنطینه کشاورزی با کشورهای هدف، رفع کارگاه‌های لجستیکی و مسیرهای حمل و نقل با کشورهای کم تأثیر در تحریم از جمله برنامه‌های فاطمی امین است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: رشد ارزش افزوده صنعت حدود ۶.۲ درصد، رشد ارزش افزوده معدن ۱۰.۵ درصد، رشد ارزش افزوده بازرگانی ۱.۵ درصد، اشتغال ۱۳ میلیون نفر، تولید خودرو ۳ میلیون دستگاه، تولید لوازم خانگی بزرگ ۲۴ میلیون دستگاه، حفاری‌های اکتشافی معادن ۲ میلیون متر، استخراج معادن ۷۰۰ میلیون تن، صادرات غیرنفتی ۷۰.۱ میلیارد دلار، پوشش یکپارچه و رهگیری و ردیابی کالاها ۹۰ درصد از اهداف فاطمی امین است.