بوشهر- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد دلاری در توسعه میدان پارس شمالی، ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز از این میدان تولید خواهد شد.

به گزارش ایرنا، روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس به نقل از محسن خجسته‌مهر، در نشست مشترک عصر پنجشنبه اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با مدیران ارشد صنعت نفت در پارس جنوبی، افزود: از ابتدای توسعه پارس جنوبی تاکنون ۸۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و برای استمرار نتایج این سرمایه‌گذاری که تولید گاز و مشتقات آن است، همچنان نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.

وی با بیان اینکه استمرار تولید بسیار با اهمیت‌تر از آغاز تولید است، افزود: برای استمرار و بهره‌برداری از این ذخایر، باید در همه زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه طرح‌های متعددی برای انجام ماموریت‌های جدید شرکت ملی نفت تعریف شده است، ادامه داد: نیاز کشور به مصرف و صادرات گاز ما را ملزم می‌کند که منابع جدید زیر زمینی را توسعه دهیم.

خجسته‌مهر از تصویب طرح توسعه میدان پارس شمالی با حضور وزیر نفت در هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: توسعه قطب جدید تولید گاز در این منطقه با عنوان توسعه میدان پارس شمالی معادل چهار فاز استاندارد پارس جنوبی است و به سرمایه‌گذاری حدود چهار میلیارد دلاری نیاز دارد.

به گفته وی، در پایان توسعه از این میدان حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز تولید خواهد شد.

مطالعات توصیفی میدان گازی پارس شمالی آغاز شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه کار مطالعات توصیفی میدان پارس شمالی با مصوبه هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت ایران، توسط شرکت نفت و گاز پارس آغاز شده، گفت: توسعه میدان پارس شمالی می‌تواند به ارتقاء سطح اشتغال کمک کند و به دنبال آن هستیم که یک آمایش سرزمینی ذیل اجرای این طرح ۴ میلیاردی ایجاد کنیم و این معنای توسعه متوازنی است که از آن صحبت می‌کنیم.

تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی و فاز اول میدان کیش تا پایان سال آینده آغاز می‌شود

خجسته‌مهر با بیان اینکه برنامه ما در میدان گازی پارس جنوبی به پایان نرسیده، به توسعه طرح فاز ۱۱ با حدود ۵۰ میلیون مترمکعب تولید روزانه اشاره کرد و گفت: با سازوکاری که برای سرعت بخشیدن به این طرح اندیشیده شده، امیدواریم تا پایان سال آینده تولید را از این میدان که قرارداد آن در پایان سال گذشته آغاز شد، شروع کنیم.

وی از توسعه میدان گازی کیش به عنوان یکی دیگر از طرح‌های شرکت ملی نفت ایران یاد کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا اواخر سال آینده از فاز اول این میدان تولید داشته باشیم.

خجسته‌مهر گفت: در میدان گازی کیش ۱۴حلقه چاه حفاری شده و برنامه ما احداث یک خط لوله ۲۰۰ کیلومتری است که با احداث این خط، ۲۸ میلیون مترمکعب گاز از این میدان تولید می‌کنیم.

تولید اتان در فازهای پارس جنوبی ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

معاون وزیر نفت با بیان اینکه زنجیره طرح‌ها در میدان پارس جنوبی به اتمام نرسیده است، اظهار کرد: از جمله مواردی که می‌توان به سرمایه‌گذاری درباره آن اشاره کرد، بالا بردن میزان درصد تولید اتان از ۱۸ فاز پارس جنوبی است، در زمان حاضر حدود ۵۰ درصد اتان از این فاز استحصال می‌کنیم که برنامه‌ما ارتقای این میزان به حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد است که مذاکرات آن آغاز شده است.

وی از لزوم سرمایه‌گذاری هفت میلیارد دلاری برای اتمام کامل فازهای قبلی پارس جنوبی خبر داد و گفت: برای اینکه طرح‌های جدید به اجرا برسد، حدود ۱۱ میلیارد دلار منابع مالی مورد نیاز است.

اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی صبح روز پنجشنبه به منظور بازدید از طرح‌های توسعه‌ای میدان گازی پارس جنوبی وارد فرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه در جنوب استان بوشهر شدند.

به گزارش ایرنا، به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، در این سفر ۲ روزه اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از طرح‌های توسعه ای پارس جنوبی بازدید می‌کنند.

براساس این گزارش؛ شرکت در نشست با مجریان طرح‌های توسعه‌ای پارس جنوبی از دیگر برنامه‌های سفر اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به عسلویه اعلام شده است.

دراین سفر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی را همراهی می‌کند.

رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در فرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه مورد استقبال نماینده مردم شهرستان های کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و دیگر مسئولان این منطقه قرار گرفتند. 

میدان گازی پارس شمالی یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های مستقل گازی کشور است که در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری از ساحل و در عمق چهار هزار متری قرار دارد. مساحت این میدان که در سال ۱۳۴۶ کشف شده، حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع است. میزان ذخیره گاز این میدان ۱۶۶۸ میلیارد مترمکعب و حجم گاز قابل تولید آن ۱۳۳۷ میلیارد مترمکعب برآورد شده است.

بر اساس آخرین مطالعات انجام‌شده بر روی مخزن پارس شمالی، در صورت توسعه، تولید گاز در این میدان معادل ۴ فاز استاندارد و به میزان ۴ میلیارد فوت‌مکعب در روز میسر خواهد بود. در این راستا تولید تا ۲۰ میلیون تن LNG در سال از این میدان پیش‌بینی می­‌شود.

با توجه به نیاز روزافزون مصرف گاز طبیعی در کشور در بخش‌­های مختلف صنعتی و خانگی و همچنین موقعیت خاص ایران در منطقه خاورمیانه و نیاز شدید همسایگان کشور به گاز طبیعی و اهمیت صادرات گاز به این کشورها، تسریع در اجرایی کردن طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفته است.