تاریخ انتشار : شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
کد خبر : 2328

احتمال ناپایداری شبکه آب در تهران

احتمال ناپایداری شبکه آب در تهران

ملکوتی گفت: برای گذر از پیک های لحظه ای مقدار آبی را در مخازن ذخیره میکنیم اما در صورتیکه مصرف آب از شرایط عادی عبور کند حجم ذخایر مخازن کاهش پیدا می‌کند و منجر به نا پایداری شبکه آب می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر هفته گذشته بود که آبفای تهران نسبت به مصرف شهروندان تهرانی در آخر هفته‌های تهران هشدار داد، اما آیا شرایط آبی تهران بحرانی شده است، علی اکبر ملکوتی مدیر بهره برداری از تأسیسات شهری آبفای تهران در رابطه این موضوع به مهر گفت: سه سال متوالی خشک سالی را در کشور تجربه کردیم و در سال جاری خوشبختانه مقدار بارندگی در حوزه آبریز سدها داشتیم.

وی ادامه داد میزان بارندگی از ابتدای سال آبی تا کنون به عبارتی از ابتدای مهر ماه در حوزه آبریز سدهای تأمین کننده آب شرب تهران داشتیم حدود به ۱۰۳.۵ میلی متر است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته است و در مقایسه با بلند مدت ۲۹ درصد کاهش داشته است.

مدیر بهره برداری از تأسیسات شهری آبفای تهران اضافه کرد: همانطور که می‌دانید بارندگی‌هایی که داشتیم در مقایسه با سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته است، ضمن آنکه سال گذشته در شرایط خشکسالی قرار داشتیم و این به معنای آن است که از آن میزان هم بارندگی کمتری داشته‌ایم.

ملکوتی اضافه کرد: باید توجه داشت بارندگی که تا کنون داشتیم، به میزانی نبوده که بتواند روند خشکسالی را جبران کند، بنابراین همچنان با محدودیت منابع در استان تهران روبرو هستیم.

مدیر بهره برداری از تأسیسات شهری آبفای تهران خاطر نشان کرد: ما در روزهای گذشته شاهد مصرف ۵۰ هزار لیتر بر ثانیه بوده‌ایم عددی که با مصرف در روزهای گرم سال برابری می‌کند و شهروندان ساکن در شهر تهران باید در جریان باشند. شهروندان باید آگاه باشند شرایط آبی که در پشت سدها حاکم است به دلیل خشکسالی سال‌های گذشته نسبت به سال گذشته از ذخیره‌های آن بسیار کم شده است به طوری که هم اکنون ذخیره سدهای ما نسبت به سال گذشته ۸۲ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: بنابر این مصرفی که وجود دارد به خصوص با نزدیک شدن به ایام نوروز و افزایش مصرف به دلیل خانه تکانی ما درخواستمان از شهروندان این است که برای مصارف غیر ضروری از آب شرب استفاده نکنند و روش‌های جایگزین را پیش بگیرند. در شرایطی که ما با بحران آب روبرو هستیم استفاده از آب شرب برایی شست و شوی مشاعات حیات و….. منطقی نیست.

ملکوتی در خاتمه اضافه کرد: در این صورت ما می‌توانیم با حفظ منابع آبی به صورت پایدار آب شرب شهروندان را تأمین کنیم، چنین مصرفی که در روزهای تعطیل است مصرفی است که در تابستان هم نباید اتفاق بیفتد و به طور میانگین ۳۷ هزار لیتر در ثانیه در این فصل مصرف باید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اکنون هر چه مدیریت بهتری در حفظ منابع وجود داشته باشد راحت تر می‌توانیم فصل گرم سال را پشت سر بگذاریم و رژیم مصرف آب در فصل‌های زمستان و پاییز مصرف کمتر است و در تابستان مصرف افزایش پیدا می‌کند و با ورود به فصل گرم از این میزان ذخیره استفاده می‌کنیم هر چقدر مصرف افزایش پیدا کند مخازن نیز به همان میزان افت پیدا می‌کند و منجر به افت فشار می‌شود به همین دلیل مردم باید در مصرف آب دقت کنند.

مدیر بهره برداری از تأسیسات شهری آبفای تهران در خاتمه اضافه کرد: در طول شبانه روز مقدار آبی را در مخازن ذخیره می‌کنیم تا بتوانیم پیک‌های لحظه‌ای را پشت سر بگذاریم و در صورتی که مصرف آب از شرایط عادی عبور کند حجم ذخایر مخازن کاهش پیدا می‌کند و منجر به نا پایداری شبکه آب می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.