تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
کد خبر : 960

قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران

قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران

ذخیره ۸ هزار تنی سوخت مایع در نکا، قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران و کمک بزرگ تعطیلی تهران به تأمین گاز کشور از مهمترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، استفاده از پساب در صنایع برای ذخیره آب خام، ذخیره ۸ هزار تنی سوخت مایع در نکا، قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران، تعطیلی تهران کمک بزرگی به تأمین گاز کشور کرد و کاهش ۴۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز از مهمترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.

افت شدید گاز در استان‌های شمالی

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: صنعت گاز از گستردگی فراوانی برخوردار است و ممکن است در برخی از استان‌ها افت فشار گاز را شاهد باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در استان‌ها و شهرهای شمالی قطعی گاز اتفاق افتاده است گفت: تا کنون (۲۴ دی) در هیچیک از استان‌های ایران قطعی گاز وجود نداشته است و آنچه که مردم تجربه کرده‌اند افت شدید گاز یا مشکلات فنی بوده است، به عنوان مثال در خواف مشکلات فنی ایجاد شده بود که پس از برسی‌های لازم برطرف و گاز مجدداً وارد مدار شد.

سخنگوی شرکت ملی گاز اضافه کرد: استان‌های خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی و جنوبی و همچنین شرق مازندران بیشترین افت فشار گاز را دارند، به همین دلیل از هموطنان خواهشمندیم با کاهش حداقلی دمای گاز و مصرف بهینه به همشهریان و هموطنان خود را یاری کرده تا بتوان بدون هیچ قطعی گاز از روزهای سرد سال عبور کنیم.

تولید پایدار روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز در ۱۳ پالایشگاه‌

احمد باهوش، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: پالایشگاه‌های سیزده‌گانه مجتمع پارس جنوبی با حداکثر ظرفیت و با شرایط ایمن و پایدار، در سخت‌ترین شرایط عملیاتی در حال تولید پایدار گاز هستند.

وی افزود: تمام یگان‌ها و واحدهای عملیاتی مستقر در پارس جنوبی در دریا و خشکی و در یکی از بزرگ‌ترین مراکز استخراج و فرآورش گاز (مجتمع گاز پارس جنوبی) خالصانه و جهاد گونه برای تأمین رفاه، عزت و سربلندی مردم کشورمان بی‌وقفه و به‌صورت شبانه‌روزی در تلاش‌اند.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: با تکیه بر توان و دانش بومی فرزندان ایران اسلامی، روزانه ۵۷۰ میلیون مترمکعب گاز از سراسر پالایشگاه‌های این مجموعه فرآورش می‌شود و اکنون پالایشگاه‌های سیزده‌گانه مجتمع برای تأمین گاز مورد نیاز کشور در شرایط بسیار مطلوب قرار دارد.

قطعی گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف در تهران

هدایی پور، مدیر عامل شرکت گاز استان تهران گفت: میزان مصرف گاز در تهران ۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف در روز گذشته بوده است، به همین دلیل گاز ۱۶۰۰ مشترک بدمصرف را در تهران قطع کردیم.

وی با بیان اینکه این دسته از مشترکان تعهد می‌دهند که میزان مصرف خود را اصلاح کنند و یا ایراداتی که در ساختمان شأن وجود دارد برطرف کنند و بعد از این تعهد گاز آنها راوصل می‌کنیم، افزود: کنتور آنها مجدداً ۱۰ روز دیگر قرائت می شوداگر این روند مصرف رو به کاهش نباشد مجدداً قطع می‌شود. یعنی این دوره تکرار خواهد شد.

مراقب یخ‌زدگی و ترکیدگی کنتورهای آب باشید

با توجه به روند کاهش دمای هوا در برخی ساعات شب به‌ویژه در مناطق شمالی شهر تهران و مناطق سردسیر استان، شرکت آب و فاضلاب استان تهران از شهروندان خواست تا تمهیدات لازم را برای جلوگیری از یخ‌زدگی کنتور و ترکیدگی کنتور و انشعاب آب منازل خود به کار ببندند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.️‌

در این اطلاعیه آمده است: عایق‌بندی کنتور و لوله‌های آبرسانی در پیشگیری از یخ‌زدگی مؤثر است و توصیه می‌شود با قراردادن پشم‌شیشه، گونی کنفی و پوشال در محفظه کنتور و عایق‌کردن لوله‌های سطحی از یخ‌زدگی انشعاب و کنتور جلوگیری کرد.️

سوخت مورد نیاز مناطق سردسیر ذخیره‌سازی شده است

جلیل سالاری از تلاش شبانه‌روزی زنجیره تأمین و توزیع سوخت کشور در نقاط سردسیر خبر داد و گفت: سوخت موردنیاز در تمامی مناطق کشور، به مقدار کافی ذخیره‌سازی شده و در اختیار هموطنان قرار می‌گیرد.

وی افزود: هم‌زمان با ورود جبهه هوای سرد به کشور و با توجه به شرایط کاهش دمای پایدار و لزوم مدیریت مصرف گاز طبیعی، ستاد مدیریت بحران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز به موازات شرکت ملی گاز ایران و وزارت نیرو شکل گرفت و هم‌اکنون همکاران ما در ستاد و مناطق به‌صورت ۲۴ ساعته و در شیفت‌های پیوسته برای تأمین مناسب سوخت فعال هستند.

تعطیلی تهران کمک بزرگی به تأمین گاز کشور کرد

جواد اوجی وزیر نفت گفت: دستور رئیس جمهور برای تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات شهر تهران کمک بزرگی به تأمین گاز کشور کرد و در این مدت نزدیک ۲ و نیم میلیون متر مکعب کاهش مصرف صورت گرفت.

هموطنان در مصرف برق و گاز صرفه جویی کنند

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت: با توجه به استمرار برودت کم سابقه هوا و ادامه بارش‌های جوی و یخبندان در برخی مناطق و محدودیت‌های سوخت رسانی به نیروگاه‌های مناطق شمالی کشور صرفه‌جویی در مصرف گاز و برق در کشور ضروری است.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: میزان مصرف برق، به علت سرمای هوا هنوز از سقف‌های تعیین شده مصرف هر استان بالاتر است و اگر مصرف به همین منوال ادامه داشته باشد، تأمین انرژی مناطق سردسیر شمالی را دچار محدودیت خواهد کرد.

کاهش ۴۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز

سخنگوی شرکت ملی گاز در رابطه با این موضوع به مهر گفت: در روز جاری ۲۶ دی ماه مصرف گاز به ۶۶۰ متر مکعب رسید و تولید گاز همچنان ۸۴۰ متر مکعب است.

وی ادامه داد: در روز گذشته قطعی‌ها به صورت موردی وجود داشته و خوشبختانه به جز تربت جام شاهد قطعی گسترده نبوده‌ایم.

اعظمی اضافه کرد: خطوط سراسری گاز کشور پایدار است، اما شرایط گازی کشور همچنان در مرز هشدار قرار دارد، زیرا با تغییر برودت این میزان مصرف تغییر می‌کند.

افزایش ۵ درصدی تولید گاز در پالایشگاه‌های پارس جنوبی

احمد باهوش، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: در ۲۳ روز سپری‌شده از زمستان امسال بیش از ۱۵ میلیارد مترمکعب گاز از سوی این مجموعه به شبکه سراسری تزریق شده که این مقدار نسبت به مدت پارسال افزایش پنج درصدی داشته است

مردم نگران تأمین آب و برق پایدار نباشند

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در رابطه با برودت هوا و مشکلات مرتبط به خدمت رسانی در صنعت آب و برق کشور گفت: وقتی دمای هوا کاهش پیدا می‌کند، خدمات رسانی در حوزه آب و برق نیز با مشکلاتی همراه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به پدیده یخ زدگی آب و نیمه جامد شدن سوخت‌های مایع اشاره کرد که فعالیت نیروگاه‌ها را دشوار می‌کند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مردم بابت تأمین آب و برق پایدار نگرانی نداشته باشند، افزود: از مردم عزیز کشورمان می‌خواهیم برای حفظ پایداری شبکه با صرفه‌جویی و مصرف صحیح انرژی به ما در تحقق این امر مهم یاری برسانند.

ذخیره ۸ هزار تنی سوخت مایع در نکا

جلیل سالاری مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: توزیع گاز LPG مشکلی ندارد و در مناطقی که پیش بینی شده بود همکارن در حال توزیع گاز مایع هستند زیرا ما در مناطق شمالی دارای ظرفیت مناسبی هستیم به عنوان مثال در نکا ۸ هزار تن سوخت ذخیره وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط پیش آمده به مناطقی که دچار افت فشار گاز شده‌اند ظرفیت مازادی تحویل داده‌ایم تا هموطنان دچار مشکل نشوند.

سالاری در پاسخ به این سوال مهر که با وجود شرایط پیش آمده سوخت نیروگاه‌ها تأمین می‌شود، گفت: سوخت نیرو گاه‌ها هم با تدابیری که در نظر گرفته شده بود در حال تأمین است. ضمن آنکه نیروگاه‌هایی که ساخته می‌شود مخزن‌هایی برای سوخت دوم در نظر گرفته می‌شود تا در شرایط بحرانی از آن استفاده شود.

وی ادامه داد: ما از ابتدای سال سوخت دوم را به نیروگاه‌ها برای ذخیره سازی تحویل می‌دادیم و تا به امروز مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

انتقال ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه‌های کشور

ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اشاره به روند سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های کشور گفت: درحال حاضر نیروگاه‌های متصل به شبکه خطوط لوله طبق برنامه تعریف شده سوخت مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اشاره به سهم ۶۰ درصدی شبکه خطوط لوله در روند انتقال سوخت و فرآورده‌های نفتی گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه‌های کشور از طریق خطوط لوله انتقال نفت تحویل داده شده است.

تا پایان دی ماه تمامی در خواست‌های کارت سوخت صادر می‌شود

علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اکنون مشکل تأمین کارت‌های خام رفع شده و روند تولید کارت هوشمند سوخت، به روند عادی خود بازگشته است، گفت: از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار درخواست ثبت‌شده، تولید ۹۰۰ هزار کارت سوخت باقی‌مانده است که امیدواریم تا پایان دی‌ماه، تولید آنها نیز انجام شود.

مصرف ۱۱۸ میلیون لیتری بنزین فقط در یک روز / افزایش عجیب مصرف

علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هرساله مصرف بنزین در فصل زمستان کاهش پیدا می‌کند در حالی که در دی‌ماه مصرف عجیب ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین را در یک روز شاهد بودیم، در حالی که هرساله در روزهای سرد زمستان شاهد کاهش مصرف بنزین بودیم اما نمی‌دانم امسال چه اتفاقی افتاده است که شاهد رشد عجیب مصرف بنزین در دی‌ماه هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: تعطیلی تعدادی از جایگاه‌های عرضه CNG موجب شد در روزهای اخیر ۷ میلیون لیتر به میزان مصرف روزانه بنزین کشور افزوده شود.

وی ادامه داد: روزانه به‌طور متوسط ۲۳.۵ میلیون مترمکعب گاز CNG جایگزین مصرف بنزین می‌شود که با توجه به اینکه مصرف بنزین در روزهای اخیر به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده است، اگر CNG را نداشتیم، در تأمین بنزین با چالش مواجه می‌شدیم و مصرف به بیش از ۱۳۰ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

استعفای چگنی تکدیب شد

اعظمی سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: با کاهش برودت هوا مصرف بخش خانگی به ۶۳۶ میلیون متر مکعب در روز رسیده است که به ترتیب تهران با ۱۲۹ میلیون متر مکعب، خراسان رضوی ۵۷ میلیون مترمکعب، اصفهان ۴۴ میلیون متر مکعب و آذر بایجان شرقی با ۴۱ میلیون متر مکعب پر مصرف ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

سخنگوی شرکت ملی گاز در پاسخ به این سوال که آیا خبر استعفای مدیرعامل شرکت ملی گاز صحت دارد، گفت: خیر چنین خبری صحت ندارد و مدیر عامل شرکت ملی گازدر شرایط فعلی و گذر از چنین شرایط بحرانی استعفا نداده است.

گاز همه مشترکان در تربت‌جام وصل شد / پایداری شبکه سراسری گاز کشور

جواد اوجی، وزیر نفت بعدازظهر سه‌شنبه (۲۷ دی‌ماه) در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت ۱۴ با اشاره به سرمای بی‌سابقه هوا در سراسر کشور و قرار گرفتن دمای ۲۰ استان کشور زیر منفی ۱۰ درجه گفت: در بعضی از روزهای دی‌ماه ۱۴۰۱ مصرف روزانه بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به‌دلیل سرمای شدید و پایداری هوا نسبت به مدت مشابه پارسال تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته که معادل ۴ تا ۵ فاز پارس جنوبی است.

وزیر نفت با بیان اینکه هم‌اکنون تعداد ۳۶ هزار و ۶۱۴ روستا با پوشش ۸۶ درصدی و بیش از هزار و ۲۲۶ شهر با پوشش ۹۸ درصدی در ایران از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، تصریح کرد: ۱۷ هزار از ۹۷ هزار مشترک گاز در شهرستان تربت جام با مشکل افت فشار گاز روبه‌رو بودند که خوشبختانه از امروز ظهر گاز مشترکان در این منطقه به‌صورت کامل وصل شده است.

برق‌رسانی پایدار به مناطق سردسیر نیازمند همراهی مردم است

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی برق گفت: از مردم عزیزمان درخواست می‌کنیم با تنظیم دمای محیط کار و منزل روی دمای رفاه که ۱۸ تا ۲۱ درجه است و خاموش‌کردن حتی یک لامپ روشنایی و صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز به عبور از شرایط سخت تأمین سوخت نیروگاه‌ها کمک کنند.

رجبی مشهدی گفت: در حال حاضر ظرفیت نیروگاهی ما ۹۰ هزار مگاوات است که از این میزان، تولید نیروگاه‌های برقابی بیش از ۱۲ هزار مگاوات است. در واقع حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد ظرفیت منصوبه نیروگاهی ما به نیروگاه‌های غیرحرارتی تعلق دارد و نیروگاه‌های حرارتی به طور عمده بر پایه گاز هستند.

افزایش ۲۰ درصدی مصرف بنزین با قطع سی‌ان‌جی

جعفر سالاری نسب، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: در چند استان سی‌ان‌جی قطع شد و فشار مضاعفی روی دوش شرکت پخش آورد و مجبور شدیم مصرف بنزین در استان‌های شمالی ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌ها در ابتدای سال ۱۴۰۰ تا ۲۵ دی‌ماه ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف کردند، ادامه داد: نیروگاه‌ها از ابتدای امسال تا ۲۵ دی‌ماه ۱۴.۳ میلیارد لیتر سوخت مایع سوزاندند و بیش از ۲ میلیارد لیتر به مصرف آنها اضافه شده است.

استفاده از پساب در صنایع برای ذخیره آب خام

علیرضا الماسوندی، معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری مدیریت منابع آب در رابطه با این موضوع به مهر می‌گوید: در ایران هم تدابیری برای استفاده از پساب در نظر گرفته شده است. برای صرفه جویی در مصرف آب دو موضوع وجود دارد، یکی آنکه در بخش نامه‌ای اعلام شده است پساب جایگزین آب خام صنایع شده است که به مرور زمان و در یک بازه زمانی این اتفاق می‌افتد همچنین با توجه به سرمایه گذارری هایی برای این امر صورت گرفته است و باید صنایع موظف شوند پسابی که تحویلشان داده می‌شود را تصفیه و باز چرخانی کنند که در این صورت یک سوم آب تخصیصی آنها مصرف شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از پساب در بخش کشاورزی ممنوع است، ادامه داد: استفاده از پساب تنها در صنایع الزام آور است و بخش کشاورزی چنین امکانی را ندارد زیرا نمی‌توان کشت‌هایی که مربوط به غذای مردم و پروتئین است پساب به آنها تخصیص داد. اگر هم کسی چنین استفاده‌ای از پساب داشته باشد خلاف است و ما آن را پیگیری می‌کنیم.

میزان ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران به ۲۵۱ میلیون مترمکعب رسید

علیرضا ارسطویی، مدیر دفتر بهره برداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: از مجموع ظرفیت ۱۸۸۸ میلیون متر مکعبی پنج سد تأمین کننده آب شرب استان تهران، ۲۵۱ میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده و بیانگر این است که تنها حدود ۱۳.۳ درصد از ظرفیت کلی سدهای پنجگانه تأمین کننده آب استان تهران پر است.

وی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون ۵۰.۷ میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته ۸۵.۳ میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن ۴۱ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۰.۶ درصد کاهش یافته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.