تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
کد خبر : 2056

نرخ کود کشاورزی برای مصرف کننده تغییری نخواهد کرد

نرخ کود کشاورزی برای مصرف کننده تغییری نخواهد کرد
علی رغم برخی برداشت های غلط که از بند ج تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ شده استقرار نیست نرخ کود اوره برای کشاورزان تغیری داشته باشدبه دنبال طرح شدن احتمال حذف بند ج تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت مبنی بر فروش کود اوره مورد نیاز کشور از طریق بورس در کمیسون تلفیق نگرانی بسیاری برای تولید کنندگان این محصول فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی شیراز :معاون امورزراعی وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سخنگوی کمیسیون تلفیق علت احتمال حذف این بند را نگرانی از بابت افزایش نرخ کود مورد نیاز کشاورزان عنوان کرده اند.

دكتر مازيار حسينى مدير عامل شركت سرمايه گذارى غدير در رابطه با تبعات حذف اين بند به خبرنگار ما گفت: در خصوص مطالب مطروحه که احتمالاً باعث رای به حذف لایحه دولت در بند ج تبصره ۸ (عرضه اوره در بورس کالا) در کمیسیون تلفیق شدهدو موضوع قریب به این مضمون مطرح است:کشاورزان خرده پا هستند و توان خرید عمده از بورس را ندارند و همچنين افزایش قیمت اوره باعث خسارت به کشاورزان میشود.

وى گفت در پاسخ به اين استدلال بايد گفت: اساسا قرار نیست کشاورز بصورت مستقيم از بورس خرید کندبلکه سازمان خدمات حمایتی کشاورزی این مسئوليت را برعهده خواهد داشت که به مقدار نیاز (واقعی) از بورس اوره را تهیه و بین کشاورزان مطابق با رویه جاری خود توزیع نماید.

همچنين بايد تاكيد شود برمبناى آنچه در بودجه پيشنهاد شده تغییری در قیمت تحویلی به کشاورز نخواهیم داشتبلكه سازمان خدمات حمايتى كشاورزى با هر قیمتی که صلاح میدانند می توانند اوره را به کشاورز تحویل دهندتنها تغییر در ماخذ دریافت کننده مابه التفاوت قیمت بورس و قیمت تحویلی به کشاورز هست که بصورت مستقیم به خود سازمان خدمات حمایتی کشاورزی داده خواهد شد و بدین شکل مکانیزم پیچیده و غیر اجرایی فعلی که در قالب مصوبه هییت محترم وزیران در سال ۹۸ آمده اصلاح میگردد.

وى گفت : قطعاً این تصمیم هم باعث صرفه جویی در مصرف و واقعی کردن ميزان آن خواهد شدهم رانت و فسادی که در حال حاضر در موضوع وجود دارد را تا حد زیادی کاهش خواهد دادو قطعاً به نفع کشور و کشاورز واقعی خواهد بود.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.