تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۶
کد خبر : 4535

کاهش ۸۸درصدی مصرف برق ادارات در۲ماه نخست اجرای برنامه مدیریت مصرف

کاهش ۸۸درصدی مصرف برق ادارات در۲ماه نخست اجرای برنامه مدیریت مصرف

یاقوتی با تشریح روند محاسبه تعرفه پلکانی برق مشترکان پرمصرف خانگی از اثربخشی اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف برق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، عبدالامیر یاقوتی، در تشریح الگوی مصرف، گفت: الگوی مصرف شاخصی است که مشترکان برق با برنامه‌ریزی به نحوی اقدام به استفاده از وسایل برقی کنند که بسیاری از مشترکان به آن شیوه زندگی می‌‎کنند.

وی با بیان اینکه قیمت برق به شدت وابسته به میزان رعایت الگوی مصرف است، اظهار داشت: مبلغ برق مشترکانی که زیر الگو مصرف می‌کنند با نرخ‌های بسیار مخفف محاسبه می‌شود و مبلغ قبوض برق آن دسته از مشترکانی که بیش از الگو مصرف می‌کنند به صورت پلکانی غیر یارانه‌ای محاسبه می‌شود؛ به عبارت دیگر به بخش مازاد برق مصرفی یارانه کمتری تعلق می‌گیرد.

نرخ قبض برق مشترکان پرمصرف تا ۳.۵ برابر نرخ خدمات تأمین برق محاسبه می‌شود

مدیرکل دفتر امور مشتریان توانیر توضیح داد: تعرفه‌های برق در چهار سطح الگو، ۱.۵ برابر الگو، ۲ برابر الگو و بیش از ۲ برابر تقسیم می‌شود؛ مابه‌التفاوت نرخ قبض برق مشترکان با مصرف مازاد تا ۱.۵ برابر الگو معادل ۱.۵ برابر نرخ خدمات تأمین برق، با مصرف ۱.۵ تا ۲ برابر الگو معادل ۲.۵ برابر نرخ خدمات تأمین برق و نرخ قبض برق مشترکان با مصرف بیش از ۲ برابر الگو معادل ۳.۵ برابر نرخ خدمات تأمین برق محاسبه می‌شود.

وی گفت: برای مثال چنانچه مشترکی در شهر تهران ۷۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کرده باشد؛ در چنین شرایطی تا ۳۰۰ کیلووات ساعت بر اساس نرخ الگو (۴۵ هزار تومان)، از ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلووات ساعت تا ۱.۵ برابر نرخ الگو (۷۵ هزار تومان) و ۱۵۰ کیلووات ساعت بعدی که معادل با دوبرابر الگو است با ضریب ۲.۵ محاسبه می‌شود (۱۶۵ هزار تومان) و ۱۰۰ کیلووات ساعت باقی‌مانده با ضریب ۳.۵ برابر محاسبه می‌شود (۱۵۴ هزار تومان) در مجموع با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد نرخ عوارض برق مجموع قبض برق یک مشترک تهرانی در پایان یک ماه با مصرف ۷۰۰ کیلووات ساعت برابر با ۵۱۰ هزار تومان می‌شود.

یاقوتی در همین رابطه ادامه داد: چنانچه همین مشترک با رعایت الگوی مصرف، اقدام به مصرف بهینه برق کند و میزان مصرف خود را به ۲۵۰ کیلووات ساعت برساند، ۱۰۰ کیلووات ساعت آن با نرخ ۷۰ تومان (۷۰۰۰ تومان)، ۱۰۰ کیلووات دوم با نرخ ۸۰ تومان (۸۰۰۰ تومان) و ۵۰ کیلووات ساعت با نرخ ۱۷۰ محاسبه می‌شود (۸۵۰۰ تومان) که در مجموع مبلغ قبض برق این مشترک برای یک ماه این مشترک، معادل ۲۳ هزار تومان خواهد شد.

مدیرکل مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر تاکید کرد: در چنین شرایطی اگر میزان مصرف برق یک مشترک سه برابر رشد کند، مبلغ قبض برق همان مشترک ۲۰ برابر افزایش می‌یابد. این در حالی است که فرصت صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی با تغییر سبک زندگی برای همه مشترکان فراهم است.

وی یادآور شد: مجوز برخورد با مشترکان پرمصرف وجود دارد، اما تلاش و سعی ما بر این است در حد امکان از این اهرم استفاده نشود، اما با توجه به اینکه مشترکان پرمصرف شناسایی شده‌اند و برای این دسته از افراد پیام اخطار و هشدار ارسال شده است، بر این اساس معمولاً مصرف این مشترکان در زمانی که شبکه نیاز دارد محدود می‌شود.

یاقوتی هوشمندترین تجهیز برای کنترل مدیریت مصرف را خود مشترکان برشمرد و گفت: افراد از چند و چون فعالیت‌های خود به خوبی آگاه هستند و به راحتی دو – سه ماه را می‌توانند با برنامه‌ریزی مدیریت کنند و مصرف خود را در سطح الگو یا کمتر از آن قرار دهند.

بهبود سرانه مصرف برق خانوارهای ایرانی پس از گذشت سال‌ها

وی در ادامه از کاهش سرانه مصرف برق خانوار در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: سرانه مصرف انرژی یک شاخص است و سرانه مصرف خانوار از این مدل پیروی می‌کند که چه میزان انرژی در بخش خانگی مصرف می‌شود و این عدد در تعداد مشترکان و در نهایت بر عدد ۱۲ تقسیم می‌شود؛ طی ۱۰ سال گذشته سرانه مصرف برق در کشور روند صعودی داشت در سال ۱۴۰۰ تقریباً ۲۶۶ کیلووات ساعت به ازای هر مشترک در ماه به ثبت رسید این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۲۵۸ کیلووات ساعت کاهش یافت؛ پس از هدفمندسازی یارانه‌ها سال گذشته نخستین سالی بود که سرانه مصرف برق خانگی نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۳.۵ درصد کاهش یافت.

کاهش مصرف برق ادارات ۸۸ درصد به هدفگذاری خود نزدیک شد

مدیرکل مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر درباره تأثیر اجرای تغییر ساعات اداری در کاهش بار مصرف شبکه برق کشور، گفت: با توجه به هدف‌گذاری صورت گرفته در این زمینه قرار بود که ۱۰۰۰ مگاوات میزان مصرف برق در سراسر کشور کاهش یابد و تا به امروز به میزان ۸۸ درصد به این هدف رسیده‌ایم؛ در این زمینه هنوز فرصت باقی مانده و می‌توان انتظار داشت که به هدف‌گذاری تعیین شده دست یابیم و بخشی از ناترازی موجود جبران شود.

وی در این باره خاطرنشان کرد: نکته اینکه ساختمان‌های اداری در ایران، بر اساس ممیزی انرژی که انجام شده جزو رده‌های E به بالا قرار دارند و بر این اساس به طور معمول ۲ تا ۲.۵ برابر بیش از حد معمول برق استفاده می‌کنند؛ این امر ناشی از مدل ساختمان‌سازی ادارات، قدمت بناها، تجهیزات سرمایشی، نوع فرهنگ پرسنل و غیره است؛ البته این امر در کل دنیا به همین شکل بوده که نیازمند مدیریت جامع است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.